نصب دستگاه های اسکن تمام بدن، در فرودگاه های بریتانیا

اسکنر
Image caption دستگاه های اسکن، تصویر بدون لباس مسافر را نشان می دهد.

قرار است فرودگاه های بریتانیا با دستگاه های اسکن تمام بدن مجهز شوند تا مسافران قبل از سوار هواپیما شدن مورد بازرسی دقیق قرار گیرند.

این تصمیم به منظور تشدید تدابیر امنیتی در پی تلاش نافرجام یک نیجریه ای برای منفجر کردن یک هواپیمای آمریکایی در روز کریسمس گرفته شده است.

این مسافر که عمر فاروق عبدالمطلب نام دارد، مواد منفجره را در زیر لباس خود مخفی کرده بود.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا به بی بی سی گفت که مسئولین در مقابل یک خطر جدید واکنش فوری نشان داده اند.

شرکتی که مسئول اداره 6 فرودگاه بریتانیاست می گوید در اولین فرصت ممکن، دستگاه های اسکن (اسکنر) در فرودگاه هیتروی لندن که شلوغ ترین فرودگاه اروپاست، نصب خواهد شد.

با استفاده از این دستگاه پرسنل امنیتی فرودگاه ها خواهند توانست داخل لباس مسافران را ببینند.

قرار است مسافران ترانزیت نیز مشمول این گونه بازرسی بشوند.

در حالی که کارشناسان موثر بودن این دستگاه ها در کشف نوعی از مواد منفجره که عمر فاروق عبدالمطلب همراه داشت را مورد سئوال قرار می دهند، گوردون براون می گوید فراتر رفتن از آنچه تکنولوژی کنونی اجازه می دهد، ضروری است.

جمعه گذشته یکم ژانویه، آقای براون اعلام کرد که دستور بررسی مجدد تدابیر امنیتی موجود را داده است و نتیجه این بررسی تا چند روز دیگر اعلام خواهد شد.

دستگاه اسکن تمام بدن که قیمت آن 80 هزار پوند است، تصویر بدون لباس مسافر را نشان می دهد و در نیتجه لزومی به تفتیش بدنی وی نخواهد بود.

اگر چه در حال حاضر نزدیک به 40 دستگاه اسکن تمام بدن در 19 فرودگاه مهم آمریکا نصب شده است، بدلیل هزینه زیاد و اتلاف وقت بسیار، برای بازرسی تمام مسافران از این دستگاه ها استفاده نمی شود.

مطالب مرتبط