'رفیق! انگلیسی حرف بزن، الان توی استرالیایی'

Image caption بیش از دو ماه پیش مسئولان فیس بوک یک صفحه را که خشونت علیه اقلیت قومی در بلفاست ایرلند را ترغیب می کند، بست

ادعا شده دانش آموزان شماری از معتبرترین مدارس استرالیا با شعارهای ضد مهاجرت در یک سایت شبکه اجتماعی در اینترنت هم صدا و باعث شده اند پای مدارس آنها نیز به رسوایی کشیده شود که اخیرا دامنگیر این جامعه شده است.

صفحه فیس بوک این گروه، خواستار رفتن مهاجران از استرالیا شده است و با لحنی خشن به آنهایی که زبان مادری شان انگلیسی نیست، می گوید جایی در استرالیا ندارند.

این صفحه فیس بوک که عنوانش "رفیق انگلیسی حرف بزن، الان توی استرالیایی"، بیش از 5700 عضو دارد.

محتویات نژادپرستانه این صفحه تحریک آمیز است و با املائی پر از غلط مسلمانان و همچنین مهاجرانی را که زبان انگلیسی را راحت و روان صحبت نمی کنند، سرزنش می کند.

این صفحه به آنها می گوید "اگر می خواهی به زبان چندش آور خودت حرف بزنی، برگرد به همان جایی که از آن آمدی."

سایر اظهار نظرها، که ظاهرا به زبان انگلیسی نوشته شده است، تقریبا قابل فهم نیست. اما بسیاری از آنها بدون شک لحنی دارد که حاکی از تنفر از خارجیان است.

هفته نامه "ساندی هرالد" چاپ ملبورن، گزارش کرده است که این گروه فیس بوک چند ماه پیش توسط یک پسر دانش آموز شانزده ساله و دوستانش راه اندازی شده است.

به نوشته این هفته نامه، آنها بعد از آن که گفتگوی چند مهاجر را در قطار شنیده بودند که به زبان مادری شان صحبت می کرده اند، تصمیم می گیرند صفحه ای طنز آلود را در فیس بوک راه اندازی کنند.

این نوجوان به هفته نامه ساندی هرالد گفته است که پس از آن که اظهار نظرهای نژادپرستانه در این صفحه فیس بوک نوشته شد، این شبکه اجتماعی را ترک کرده است.

ادعا شده است که شمار زیادی از دانش آموزان مدارس و کالج های صاحب نام ایالت ویکتوریا مسئول نوشتن مطالب توهین آمیز در این صفحه هستند.

مدیران بسیاری از آنها گفته اند که این گونه رفتار مغایر تمام ارزش هایی است که مدارسشان از آنها پیروی می کنند.

موضوع نژادپرستی همواره سوژه ای حساس در استرالیا بوده است.

مهاجران اغلب شاکیند که همواره شمه ای ضعیف از نژاد پرستی را در جامعه استرالیا تجربه می کنند و هر چند تبعیض نژادی همیشه در این کشور علنی نیست، سایه رنج آورش بر سر آنها سنگینی می کند.

یک چهارم از کل جمعیت استرالیا در کشورهای خارجی متولد شده اند و بزرگترین آمار تازه واردین به این کشور از بریتانیا، نیوزیلند و چین مهاجرت کرده اند.

مطالب مرتبط