آمریکا سفر بیماران ایدز به این کشور را آزاد کرد

Image caption قدم هایی که برای لغو ممنوعیت سفر بیماران ایدز به آمریکا در دوره ریاست جورج بوش برداشته شد در دوره ریاست اوباما به ثمر رسید

اداره مهاجرت آمریکا بعد از 22 سال جلوگیری از ورود افراد حامل ویروس اچ آی وی و یا مبتلا به بیماری ایدز به این کشور، تصمیم گرفته است به آنها اجازه دهد به آمریکا سفر کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که جلوگیری از ورود این گروه از افراد با بلندپروازی های این کشور برای مبارزه با گسترش این بیماری در سراسر جهان دمساز و هماهنگ نیست.

او گفته است که آمریکا می خواهد در مبارزه با گسترش ایدز پیشاپیش سایر کشورهای جهان حرکت کند.

منع ورود افراد حامل ویروس ایدز یا مبتلا به این بیماری در اواخر دهه 1980 میلادی در آمریکا وضع شد. زمانی که وحشت از گسترش ایدز در جهان به صورت یک اپیدمی بسیار زیاد بود.

در آن زمان در مجموع دوازده کشور از جمله لیبی و عربستان سعودی اعلام کردند این گروه از افراد امکان ورود به این کشورها را ندارند.

اولین قدم ها برای لغو این مقررات در آمریکا در دوران ریاست جورج بوش، رئیس جمهوری سابق این کشور، برداشته شد.

اما از امروز (4 ژانویه)، حاملان ویروس اچ آی وی و بیماران ایدز آزادند وارد آمریکا شوند.

گزارشگر بی بی سی در واشنگتن می گوید بهتر شدن روش های درمانی و ارتقای آگاهی عمومی در باره ایدز و نحوه جلوگیری از ابتلا به آن، جوی را خلق کرد که اکنون لغو محدودیت ها امکان پذیر شده است.

ریچل تیون، رئیس گروه تساوی در مهاجرت، به بی بی سی گفت که اقدام جدید آمریکا مدت ها پیش باید انجام می گرفت.

در سال 2012 برای اولین بار آمریکا میزبان اجلاس بین المللی دو سالانه ایدز خواهد بود.

خانم تیون گفت: "برگزاری کنفرانس بین المللی ایدز در سال 2012 در آمریکا به خاطر محدودیت هایی که تاکنون در باره سفر به این کشور وجود داشت، قطعی نبود اما اکنون با آزاد شدن سفر افراد حامل اچ آی وی به این کشور کنفرانس احتمالا همانطور که برنامه ریزی شده است، برگزار خواهد شد."

در ماه اکتبر سال گذشته آقای اباما گفت جلوگیری از ورود حاملان ویروس اچ آی وی و بیماران ایدز "در ترس ریشه دارد نه در واقعیت."

او گفته بود: "ما جهان را در ریشه کن کردن شیوع ایدز رهبری می کنیم اما ما یکی از دوازده کشوری هستیم که هنوز هم از ورود افراد حامل اچ آی وی جلوگیری می کنیم."

مطالب مرتبط