یمن مکانی مستعد برای پرورش افراط گری

Image caption همزمان با تشدید تدابیر امنیتی در یمن سفارتخانه های آمریکا، بریتانیا و فرانسه در این کشور تعطیل شده اند

به دنبال تلاش ناموفق یک جوان نیجریه ای برای بمبگذاری در پروازی به مقصد آمریکا در ایام عید کریسمس، یمن به مرکز توجه کارشناسان مبارزه با تروریسم تبدیل شده است.

ظاهرا این شخص برنامه ریزی بمبگذاری نافرجام خود را با مشورت با افرادی در داخل یمن انجام داده بود.

البته این اولین بار نیست که نام یمن در توطئه های ضد آمریکا ظاهر شده است.

اجرای بمبگذاری در ناو آمریکایی "یو اس اس کل"، که حدود یک دهه قبل رخ داد، از بندر عدن در یمن آغاز شده بود. در این حادثه هفده ملوان آمریکایی کشته شدند.

از آن زمان تا کنون نام یمن همواره در ارزیابی هایی درج شده است که کارشناسان ضد تروریسم بین المللی برای تعیین میزان خطر هر کشور انجام داده اند.

اما با توجه به این که افرادی در یمن طرف مشورت شخصی بوده اند که می خواسته پرواز به آمریکا را منفجر کند، نگرانی ها در باره اوضاع داخلی این کشور بار دیگر بالا گرفته است.

شدت نگرانی ها تا جایی است که برگزارکنندگان کنفرانس بین المللی افغانستان، که قرار است در اواخر ماه ژانویه در لندن برگزار شود، تصمیم گرفته اند در این گردهمایی همچنین به این موضوع بپردازند که چگونه جامعه بین المللی می تواند دولت یمن را قدرتمند کند تا بتواند بهتر با تروریسم مقابله کند.

یمن یک نمونه ناب از کشورهایی است که اداره آنها با ناکامی بوده است.

دولت یمن ضعیف است و حکومت مرکزی در این کشور سابقه طولانی ندارد.

دولت یمن از یک سو در شمال این کشور با گروه های شیعی می جنگد و با جنگ داخلی مواجه است.

از سوی دیگر دولت یمن با تجزیه طلبان در جنوب این کشور درگیر است. مردم این منطقه می گویند منابع طبیعی منصفانه تقسیم نشده است.

به هر حال این منابع رو به اتمام است.

فروش نفت سه چهارم درآمد دولت را تامین می کند. اما تولید نفت پایین آمده است.

جمعیت یمن 23 میلیون نفر است که بیش از دو سوم آن زیر 24 سال سن دارند.

یمن در مقیاس جهانی از جمله کشورهایی تلقی می شود که میزان رشد جمعیتش بسیار بالاست.

در این کشور فقر و بیسوادی گسترده است.

گروه های افراطی در جو بی قانونی که بر یمن حکمفرماست، شکوفا شده اند؛ القاعده یمن، گروهی که خود را با شبکه القاعده اسامه بن لادن مرتبط معرفی می کند، مسبب شماری از بمبگذاری ها و حوادث تیراندازی بوده است.

در حال حاضر کشف بهترین راه برای کمک به دولت یمن مستقیما بسته به دستور کار امنیتی دارد که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در نظر گرفته است.

مطالب مرتبط