به روز شده:  00:10 گرينويچ - سه شنبه 05 ژانويه 2010 - 15 دی 1388

آمریکا بی ثبانی در یمن را 'تهدیدی جهانی' خواند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا گفته است که بی ثباتی در یمن نه فقط یک تهدید منطقه ای بلکه تهدیدی برای جهان است.

او گفت که دولت یمن باید برای بازگرداندن ثبات تدابیری اتخاذ کند یا در غیر این صورت حمایت غرب را از دست خواهد داد.

به گفته او سفارت آمریکا که به خاطر تهدیدهای یک شاخه منطقه ای القاعده بسته شده است "در صورت فراهم شدن شرایط" بازگشایی خواهد شد.

بریتانیا و فرانسه نیز سفارتخانه های خود در این کشور را بسته اند. در پی حمله نافرجام برای منفجر کردن یک هواپیما در مسیر شهر دیترویت آمریکا در ماه گذشته، تدابیر امنیتی در فرودگاه های جهان نیز افزایش یافته است.

ادعا می شود که فرد مظنون در آن حمله که اهل نیجریه است در یمن آموزش دیده بود. دولت آمریکا رسما او را به تلاش برای منفجر کردن هواپیمای مسافربری پیش از فرود آن در دیترویت در روز 25 دسامبر متهم کرده است.

شماری از کشورها تدابیر امنیتی در سفارتخانه های خود در صنعا را افزایش داده یا برخی از فعالیت های این سفارتخانه ها را معلق کرده اند.

یک خبرنگار بی بی سی در یمن می گوید که دولت این کشور با یک شورش قبیله ای و یک جنبش جدایی طلب روبروست و به القاعده اولویت کمتری داده است.

خانم کلینتون گفت: "وقت آن است که جامعه جهانی برای یمن روشن کند که ما در قبال ادامه حمایت از دولت این کشور، انتظارات و شرایطی داریم، تا دست به اقداماتی بزند که برای تامین بهتر صلح و ثبات مردم یمن و منطقه لازم است."

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دستور بازبینی چگونگی وقوع حادثه روز کریسمس را داده است.

مظنون ظاهرا توسط القاعده و در یمن آموزش دیده بود و پدرش مقام های آمریکایی را از دیدگاه های افراطی او آگاه کرده بود. دستگاه های امنیتی آمریکا به خاطر ناتوانی در جلوگیری از ورود چنین شخصی به هواپیما با مواد منفجره شدیدا مورد انتقاد قرار گرفته اند.

'پایگاه'

صنعا

بعضی کشورها تدابیر امنیتی در سفارتخانه های خود در صنعا را افزایش داده اند

خانم کلینتون که در واشنگتن صحبت می کرد گفت: "ما پیامدهای جهانی جنگ در یمن و تلاش های کنونی القاعده در یمن برای استفاده از آنجا به عنوان پایگاهی برای حملات تروریستی را تا نقاطی بسیار فراتر از منطقه می بینیم."

گروه "القاعده در شبه جزیره عرب" هفته گذشته مسئولیت برنامه ریزی برای حمله در هواپیما به مقصد دیترویت را به عهده گرفت.

سفارت آمریکا در یمن نیز در سپتامبر سال 2008 هدف حمله قرار گرفته بود که "القاعده در شبه جزیره عرب" مسبب آن معرفی شد.آن حمله منجر به کشته شدن 19 نفر از جمله یک زن جوان آمریکایی شد.

مقام های آمریکایی از روز دوشنبه تدابیر امنیتی را در مورد تمام مسافرانی که با هواپیما وارد آمریکا می شوند، افزایش داده اند.

به موجب دستورالعمل های جدید، مسافرانی که از کشورهایی می آیند که آمریکا آنان را یک خطر امنیتی تلقی می کند، مورد تفتیش بدنی کامل قرار خواهند گرفت.

نام ایران، پاکستان، نیجریه، یمن،کوبا، الجزایر و عربستان سعودی، در فهرست این 14 کشور دیده می شود. علاوه بر این، بار دستی مسافران این کشورها نیز بازرسی می شود.

مقام های یمنی نیز تدابیر امنیتی در فرودگاه صنعا و همچنین چندین سفارتخانه دیگر در شهر را تشدید کرده اند.

در همین حال اعلام شده است که نیروهای امنیتی یمن دو پیکارجو را در شمال صنعا پایتخت، به ضرب گلوله کشته اند. دولت یمن می گوید این دو نفر عامل تهدید کردن سفارت آمریکا بوده اند.

خبرنگاران می گویند که وفور تفنگ، به علاوه شورشگری در بخش شمالی و یک جنبش جدایی طلبی در جنوب، وضعیت امنیتی یمن را پیچیده کرده است.

اما به اعتقاد بعضی از تحلیلگران، چشم انداز اعمال اقتدار دولت بر نواحی بی قانونی که القاعده در آنها پایگاه دارد کمرنگ به نظر می رسد - حتی اگر آمریکا حمایت هایش را افزایش دهد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.