انتقاد گروههای مسلمان از تدابیر امنیتی جدید آمریکا

باراک اوباما
Image caption باراک اوباما قول بهبود روابط آمریکا با مسلمانان را داده است

گروه های مسلمان در آمریکا از تدابیر جدید ضد تروریستی آمریکا برای پروازهای بین المللی به مقصد این کشور، انتقاد کرده و می گویند این تدابیر مردم را صرفا بر اساس مذهب هدف قرار داده است.

این گروه ها همچنین می گویند یک چنین تدابیری آزادیهایی را که مطابق قانون اساسی آمریکا تضمین شده نقض می کند.

استفاده از تکنیک های جدید برای بازرسی مسافرانی که از کشورهایی که "خطر تروریستی" برای آمریکا محسوب می شوند می آیند، تنها یکی از جنبه های مقررات جدید است که گروه های مسلمان در آمریکا از آن انتقاد کرده اند.

شورای امور عمومی مسلمانان، می گوید این تدابیر به شدت از اهمیت تلاش های دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای احیای روابط آمریکا با کشورهایی که مردم آن عمدتا مسلمان هستند، می کاهد.

این شورا در بیانیه ای که انتشار داده می گوید هدف قرار دادن تنها عده بخصوصی برای بازرسی کامل، سبب خواهد شد که نقطه های کوری ایجاد شود که بنیادگرایان بتوانند این نقطه ها را پیدا کرده و از آن بهره برداری کنند.

شورای روابط آمریکا و مسلمانان، نیز نگرانی های مشابهی ابراز داشته و همچنین استدلال کرده است که جمع آوری اطلاعات در باره مردم صرفا بر اساس مذهب یا نژاد، ممکن است تعهد قانون اساسی آمریکا در مورد برخورد یکسان با شهروندان اعم از نژاد یا مذهب را تضعیف کند.

تحلیلگران محافظه کار در آمریکا، در واکنش به این انتقادات می گویند اهمیت یک چنین استدلال هایی کمتر از ضرورت اتخاذ تدابیر سخت و جدی برای جلوگیری از حملات تروریستی در آینده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای جبران لطمه ای که به روابط آمریکا با کشورهای مسلمان جهان خورده بود، تلاش زیادی کرده است.

تدابیر ضد تروریستی جدید، یک محک واقعی است برای این که نشان دهد باراک اوباما می تواند علیه عملیات تروریستی که به اسم اسلام صورت می گیرد، اقدام کند، بدون این که به نظر برسد اراده وی برای بهبود روابط آمریکا با مسلمانان چه در داخل و چه در خارج از این کشور، تضعیف شده است.

مطالب مرتبط