مخالفت ها با راهپیمایی یک گروه اسلامگرا در بریتانیا

wootton bassett
Image caption معمولا هزاران نفر از مردم برای شرکت در مراسم ادای احترام به سربازان بریتانیایی کشته شده در جنگ در خیابان اصلی شهر "ووتون بست" حضور پیدا می کنند

تصمیم یک گروه اسلامگرای بریتانیایی برای انجام راهپیمایی اعتراض آمیز در مسیری که معمولا در آن مراسم بازگرداندن اجساد سربازان بریتانیایی به این کشور برگزار می شود، با واکنش های منفی بسیاری از سوی دولت و احزاب این کشور مواجه شده است.

این گروه که "اسلام برای بریتانیا" نام دارد اعلام کرده است قصد دارد در یک راهپیمایی ضد جنگ، با حمل کردن ۵۰۰ تابوت خالی در خیابان اصلی شهر "ووتون بست" در منطقه "ویلت شایر" در جنوب بریتانیا ضمن گرامیداشت یاد مسلمانانی که در افغانستان بر اثر حمله نیروهای ارتش بریتانیا و آمریکا کشته شده اند، به اشغال افغانستان از سوی این نیروها اعتراض کند.

پس از آنکه مخالفت های سیاستمداران محلی و تلاش آنها برای منصرف کردن این گروه شدت گرفت، گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا هم با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن این اقدام، برنامه این گروه را "منزجر کننده و اهانت آمیز" دانست.

آقای براون در این بیانیه اعلام کرده: "هر اقدامی که موجب آزردگی خانواده سربازان بریتانیایی کشته شده یا مجروح شود، کاملا نادرست و غیر قابل قبول است. من معتقدم مردم بریتانیا به مردان و زنان شجاعی که خود را فدای کشورشان کرده اند افتخار می کنند. "ووتون بست" برای همه ما از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا که این محل صحنه بازگشت نیروهای مسلح ماست که به شکل ناراحت کننده ای در جنگ کشته شده اند".

به غیر از گوردون براون بسیاری دیگر از شخصیت های برجسته سیاسی در بریتانیا از جمله دیوید کامرون، رهبر حزب محاظه کار این کشور هم تصمیم گروه "اسلام برای بریتانیا" را محکوم کرده اند.

آلن جانسون، وزیر کشور بریتانیا دیروز دوشنبه، چهارم ژانویه ۲۰۱۰ ضمن ابراز "انزجار" از تصمیم برای این راهپیمایی، اعلام کرد که در صورت درخواست پلیس یا مقامات محلی برای ممنوعیت راهپیمایی این گروه در "ووتون بست"، با آن موافقت خواهد کرد.

در واکنش به این سخنان وزیر کشور بریتانیا، امروز سه شنبه، پنجم ژانویه "سر هیو اورد"، رییس انجمن افسران پلیس بریتانیا گفته است که هیچ نیازی به ممنوعیت راهپیمایی این گروه اسلامگرا در "ووتون بست" نیست زیرا به اعتقاد او پلیس توان آن را دارد که به راحتی نظم را در این مورد برقرار کند.

این مقام ارشد پلیس بریتانیا افزود: "مردم حق برگزاری راهپیمایی را دارند. البته ممکن است عده ای این موضوع را نپسندند. اما نمی توان فقط چون عده ای از برگزاری چنین راهپیمایی ناراحت می شوند و آن را توهین آمیز می دانند از برگزاری آن جلوگیری کرد". او در ادامه اعلام کرده که درصورتی که پلیس منطقه "ویلت شایر" نیاز به نیروهای کمکی داشته باشد او با کمال میل این کار را خواهد کرد.

این در حالیست که پلیس منطقه "ویلت شایر" اعلام کرده است که تا این لحظه تقاضایی از سوی هیچ گروهی برای راهپیامیی در این شهر دریافت نکرده است. طبق قوانین بریتانیا در صورتی که پلیس تشخیص بدهد برگزاری تظاهرات یا راهپیمایی ممکن است موجب خدشه دار شدن نظم عمومی شود، می تواند از انجام آن جلوگیری کند.

منتقدان برگزاری این تظاهرات "انجم چودری"، رهبر این گروه اسلامگرا را متهم کرده اند که با اعلام نکردن زمان مورد نظر برای برگزاری این راهپیمایی در واقع سعی دارد از این موضوع سوء استفاده رسانه ای کند.

"افغانستان یک شهر بریتانیایی نیست"

Image caption رهبر این گروه اسلامگرا می گوید قصد دارد با این راهپیمایی مردم بریتانیا را از از دلایل واقعی جنگ در افغانستان و اینکه چرا باید سربازان بریتانیایی در تابوت به میهن خود بازگردند، باخبر کند

در مقابل چنین واکنش های تندی از سوی دولت و دیگر احزاب سیاسی در بریتانیا، آقای چودری اعلام کرده است که تمام تلاش خود را خواهد کرد تا با حضور در میان مردم این شهر موافقت آنها را برای برگزاری این راهپیمایی جلب کند. عنجم چودری تاکید دارد که او با این راهپیمایی به هیچ وجه قصد ندارد موجب ناراحتی شهروندان یا خانواده های سربازان کشته شده شود.

رهبر گروه "اسلام برای بریتانیا" با انتشار نامه ای در سایت رسمی این گروه خطاب به خانواده این سربازان اعلام کرده: "لازم است به کسانی که هنوز چشمانشان با تبلیغات رسانه ها کور نشده است یادآوری کنیم که افغانستان یکی از شهرهای بریتاینا در نزدیکی "ووتون بست" نیست. بلکه کشوری مسلمان است که هیچ کس حق اشغال آن را ندارد. افغانستان کشوری است با جمعیتی مسلمان که شایسته نیست زنان، مردان و کودکانش قربانی منافع سیاسی و مطامع رژیم های سرکوبگر بریتانیا و آمریکا شوند".

غیر از سیاستمداران، مخالفت با برنامه راهپیمایی این گروه اسلامگرا به سرعت در میان گروههای دیگری از جامعه بریتانیا هم مشاهده شد. از جمله گروهی در سایت اینترنتی "فیس بوک" برای اعلام مخالفت با راهپیمایی تشکیل شد. در زمان کوتاهی پس از تشکیل این گروه بیش از ۴۰۰ هزار نفر به عضویت آن در آمده اند. در بخشی از اعلامیه رسمی این گروه اینترنتی آمده است: "این گروه ("اسلام برای بریتانیا") می تواند در هر نقطه ای از کشور که مایل است راهپیمایی کند. اما آنها با انتخاب این شهر تنها قصد توهین و رنجاندن دیگران را دارند".

یکی از کاربران سایت فیس بوک که به عضویت این گروه درآمده در بخش نظرات شخصی این صفحه اینترنتی نوشته: "بریتانیای من را به من بازگردانید".

به هر حال با وجود تمام مخالفت ها، آقای چودری اعلام کرده که هدف او از برگزاری این راهپیمایی تلاشی است برای آگاه کردن مردم بریتانیا تا "آنها را از دلایل واقعی جنگ در افغانستان و اینکه چرا باید سربازان بریتانیایی در تابوت به میهن خود بازگردند، باخبر کند".