تعویق سفر هیئت نظامی اسرائیلی به بریتانیا به دلیل بیم از بازداشت

Image caption خانم لیونی در زمان تهاجم نظامی اسرائیل علیه غزه در زمستان سال پیش، وزیر خارجه اسرائیل بود

دولت اسرائیل می گوید سفر یک هیئت نظامی این کشور به بریتانیا به دلیل نگرانی از احتمال دستگیری آنان در ارتباط با اتهامات جنایات جنگی، به تعویق افتاده است.

دانی آیالون، معاون وزارت خارجه اسرائیل گفت تا هنگامی که دولت بریتانیا تضمین نداده است که هیئت نظامی اسرائیلی در بریتانیا با اقدامات قانونی روبرو نخواهند شد، این سفر صورت نخواهد گرفت.

اظهارات آقای آیالون قبل از ملاقات وی در بیت المقدس با با بارونس اسکاتلند، دادستان کل بریتانیاست.

انتظار می رود موضوع سفر نظامیان اسرائیلی به بریتانیا، در این ملاقات مطرح گردد.

مقامات بریتانیایی گفته اند در حال بررسی تغییرات ممکن در قانونی هستند که منجر به صدور حکم جلب زیپی لیونی، وزیر خارجه اسرائیل در ماه گذشته شده بود.

د رتاریخ 12 سپتامبر گذشته، دادگاهی در لندن حکم جلب خانم لیونی را صادر کرده بود، اما دو روز بعد هنگامی که مشخص شد وزیر خارجه سابق اسرائیل قصد سفر به لندن را ندارد، این حکم لغو شد.

این حکم در ارتباط با وقوع جرایم جنگی در غزه صادر شده بود.

خانم لیونی در زمان تهاجم نظامی اسرائیل به غزه در زمستان سال پیش، وزیر خارجه اسرائیل بود.

دولت اسرائیل واکنش خشمگینانه ای نسبت به صدور حکم جلب زیپی لیونی نشان داد و وزارت خارجه این کشور در بیانیه ای صدور این حکم را اقدامی "نامربوط" و "تمسخر آمیز" دانسته و گفته بود این حکم به ابتکار عوامل افراطی صادر شده است.

گروه های طرفدار حقوق فلسطینیان چند بار تلاش کرده اند تا برای مقام های اسرائیلی که به بریتانیا سفر می کنند، حکم جلب صادر شود.

صدور حکم جلب برای خانم لیونی بنا به یک اصل حقوقی بود که می گوید اعم از اینکه جرم در کجا به وقوع پیوسته باشد، دادگاه محل حضور شخص متهم، صلاحیت رسیدگی به جرم را دارد.

اسرائیل ادعاهای مطرح شده توسط گروه های مدافع حقوق بشر و ریچارد گلداستون، گزارشگر سازمان ملل را که می گوید نیروهای این کشور در حین عملیات خود در غزه مرتکب جرایم جنگی شدند، رد می کند و می گوید عملیات نظامی این کشور برای پایان دادن به پرتاب راکت از سوی فلسطینیان به شهرهای اسرائیلی بود.

مطالب مرتبط