انتقاد شدید اوباما از سازمان های امنیتی آمریکا

اوباما
Image caption اوباما اشتباه سازمان های امنیتی آمریکا را غیرقابل تحمل دانست

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید سازمان های امنیتی آمریکا اطلاعات لازم را برای پیشگیری از از اقدام ناموفق یک جوان نیجریه ای برای انفجار هواپیمای مسافربری بر فراز شهر دیترویت در اختیار داشته اند ولی در کار خود شکست خوردند.

به گفته آقای اوباما سازمان های امنیتی ایالات متحده نتوانستند با تحلیل اطلاعات و بررسی سرنخ ها مانع از سوار شدن عمر فاروق عبدالمطلب به یک هواپیمای مسافربری عازم آمریکا شوند.

آقای اوباما گفت: "این قابل قبول نیست و من آن را تحمل نمی کنم."

بر اساس گزارش های منتشر شده، نام آقای عبدالمطلب در فهرست 550 هزار نفری مظنونان به تروریسم سازمان های اطلاعاتی آمریکا قرار داشته است و این سازمان ها از ارتباط او با القاعده خبر داشتند ولی نتوانستند با تحلیل این اطلاعات نام او را در فهرست افراد ممنوع الورود به آمریکا قرار دهند.

آقای اوباما سه شنبه برای بررسی نتیجه تحقیقات سازمان های اطلاعاتی از حادثه انفجار ناموفق یک هواپیمای مسافربری بر فراز شهر دیترویت با وزیران دفاع و خارجه، مشاور امنیت ملی و مدیران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و پلیس فدرال این کشور دیدار کرد.

آقای اوباما پس از این دیدار به خبرنگاران گفت آمریکا از تلاش شاخه القاعده در شبه جزیره عربستان برای ضربه زدن به منافع ایالات متحده در خاک این کشور یا یمن مطلع است.

آقای اوباما گفت در جریان تلاش ناموفق آقای عبدالمطلب برای منفجر کردن هواپیمای مسافربری، مشکل سازمان های اطلاعاتی آمریکا گردآوری اطلاعات نبود بلکه مشکل آنها تحلیل و یکی کردن اطلاعات جمع آوری شده بوده است.

او از عملکرد کارشناسان و مامورانی که به اطلاعات کافی دسترسی داشتند و مانع از این حمله ناموفق نشدند، انتقاد کرد.

همزمان رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت آقای عبدالمطلب چند ساعت به وسیله ماموران پلیس فدرال آمریکا بازجویی شده و اطلاعات مفیدی را در اختیار آنها گذاشته است.

عمر فاروق عبدالمطلب که 23 سال سن دارد، از نیجریه راهی هلند شده بود و از آنجا سوار پروازی به مقصد دیترویت در آمریکا شد.

او متهم به تلاش برای منفجر کردن هواپیما بر فراز این شهر است. تلاش او برای انفجار مواد جاسازی شده در لباس زیرش موفق نشد.

گفته می شود او با القاعده ارتباط دارد و در یمن آموزش دیده است.

مطالب مرتبط