خودداری وزیر فرهنگ تاجیکستان از سفر به اسرائیل

Image caption مسئولین وزارت فرهنگ می گویند آقای اسراری به دلیل پرکاری از سفر به اسرائیل خودداری کرده است

وزارت فرهنگ تاجیکستان ادّعا در باره علّت خودداری وزیر فرهنگ تاجیکستان از سفر به اسرائیل را رد کرده است.

سایت اینترنتی “izrus.co.il” از قول آوراآم پینخسف، رئیس فارم انجمن جهانی یهودیان بخارایی، نوشته است، که دیدار اخیر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از تاجیکستان باعث شده است که آقای اسراری از سفر به اسرائیل خودداری کند.

اسرائیل و ایران از زمان وقوع انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 به این سو با هم هیچ روابطی ندارند و مقامات این دو کشور همواره علیه هم صحبت کرده اند. امّا روابط تاجیکستان و ایران، دو کشور فارسی‌زبان، در سالهای اخیر به طور قابل ملاحظه‌ای تقویت یافته است.

به گفته رئیس فارم انجمن جهانی یهودیان بخارایی، میرزا شاهروخ اسراری برای شرکت در مراسم تجلیل از 80 مین سالگرد باریس نمطییف، آوازخوان معروف یهودی تبار تاجیک، که حالا در اسرائیل به سر می‌برد، به این کشور دعوت شده بود.

این مراسم 5 ژانویه برگزار شده است. همچنین، نمایندگان انجمن جهانی یهودیان بخارایی انتظار داشتند که وزیر فرهنگ تاجیکستان در دهمین همایش این انجمن، که 3 ژانویه در تل آویو برگزار شد، مهمان افتخاری خواهد بود.

ولی به گفته آوراآم پینخسف، از آنجا که رئیس جمهوری ایران در این زمان به تاجیکستان سفر داشت، وزیر فرهنگ این کشور به خود روا ندیده است که به اسرائیل سفر کند.

سایت “izrus.co.il” نوشته است که رابرت علتف، نماینده پارلمان اسرائیل، که زاده ازبکستان است، مشغول تهیه ویزا برای وزیر فرهنگ تاجیکستان بوده، ولی در اواخر ماه دسامبر آقای اسراری خبر داده است که نمی‌تواند این سفر را انجام دهد.

این سایت همچنین می‌نویسد سفر یک مقام رسمی تاجیکستان به اسرائیل می‌توانست به رشد مناسبات دو کشور مساعدت کند، چون روابط این دو کشور "تیره" بوده و تاجیکستان تنها کشور آسیای مرکزی است که رئیس جمهور آن هیچ سفری به اسرائیل انجام نداده است.

تاجیکستان و اسرائیل در کشورهای همدیگر نمایندگیهای دیپلماتیک ندارند.

در همین حال، عبدالغفّار عبدالجبارف، رئیس دفتر وزارت فرهنگ تاجیکستان، در صحبت با بی بی سی تأیید کرد، که در واقع آقای اسراری برای شرکت در مراسم تجلیل از 80 سالگی باریس نمطییف به اسرائیل دعوت شده بود.

امّا به گفته وی، این دعوت رسمی نبود و وزیر فرهنگ تاجیکستان هم قصد سفر به اسرائیل را نداشت. آقای عبدالجبارف افزود که معمولاً سفرهای خارجی وزیر فرهنگ در اوایل سال نو میلادی غیرممکن است، زیرا این دوره نتیجه‌گیری از فعالیّت یکساله وزارت است.

Image caption باریس نمطییف در هنر آوازخوانی، تیاتر و سینیمای تاجیک نقش بارزی داشته است

عبدالغفّار عبدالجبارف همچنین خبر داد که حالا میرزا شاهروخ اسراری در سفر کاری در ناحیه عینی، در ولایت سغد، قرار دارد.

وی ادّعای رهبر فارم انجمن یهودیان بخارایی را مبنی بر این که گویا دیدار محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از تاجیکستان از سفر آقای اسراری به اسرائیل مانع شده است، بی‌پایه خواند.

آقای عبدالجبارف افزود: “درست است، که در اوایل این هفته رئیس جمهوری ایران از تاجیکستان بازدید کرد ولی خودداری آقای اسراری از سفر به اسرائیل با سفر آقای احمدی‌نژاد هیچ ربطی ندارد. این یک تصادف است، نه بیشتر از آن.”

با این وجود، آقای عبدالجبارف خبر داد که وزارت فرهنگ تاجیکستان عنوانی باریس نمطییف به مناسبت تجلیل از 80 مین سالگرد تولدش نامه شادباشی ارسال کرده است.

همچنین، به ابتکار مسئولان تئاتر لاهوتی شهر دوشنبه، که باریس نمطییف سالهای طولانی در آنجا کار می‌کرد، یک برنامه تلویزیونی تهیه شده و برای تماشا به اسرائیل ارسال شده است.

عبدالغفّار عبدالجبارف از نقش باریس نمطییف در رشد فرهنگ و هنر در تاجیکستان تقدیر کرد و گفت: “این هنرمند سرشناس با هنر آوازخوانی و اجرای نقشهایی در تئاتر و سینمای تاجییک از محبوبیت در میان تماشاچیان برخوردار بود. متأسفانه، مشکلات اقتصادی امکان نمی‌دهد، که مسئولان وزارتخانه ما برای شادباش وی به اسرائیل سفر کنند.”

ضمناً، سایت “izrus.co.il” خبر داده است که گروهی از هنرمندان تاجیک برای شادباش باریس نمطییف وارد اسرائیل شده‌اند. عبدالغفّار عبدالجبارف می‌گوید، که در باره این هنرمندان اطّلاعی ندارد، زیرا این سفر غیررسمیست و با وزارت فرهنگ هماهنگ نشده بود.

در زمان شوروی تعداد زیادی از یهودیان بخارایی در تاجیکستان به سر می‌بردند و گفته می‌شود آنها در رشد علم و فرهنگ و هنر این کشور نقش بارزی داشتند.

در اوایل دهه 1990، با بروز ناآرامیها در تاجیکستان بسیاری از یهودیان بخارایی که به زبان فارسی تاجیکی تکلّم می‌کنند، این کشور را ترک کرده و عمدتا به آمریکا و اسرائیل کوچ بستند.

در سالهای اخیر برخی از هنرمندان یهودی بخارایی دوباره سفرهای هنری به تاجیکستان انجام داده‌اند که از مهمّترین آنها سفر هنری ملکه قلندراوا، رقصنده معروف، به تاجیکستان در بهار سال 2009 بود.

مطالب مرتبط