کشته شدن 6 مامور پلیس در انفجار انتحاری در داغستان

داغستان
Image caption داغستان مدت هاست که صحنه آشوب و ناآرامی است

مقامات روسیه می گویند بمبگذاری انتحاری در یک ایستگاه پلیس در شهر ماخاج قلعه، پایتخت جمهوری ناآرام داغستان در جنوب روسیه، موجب کشته شدن شش مامور پلیس شده است.

در این حمله چهارده نفر نیز مجروح شده اند.

رئیس پلیس ماخاچ قلعه، می گوید هنگامی که مامورین پلیس برای دریافت دستور وظایف خود در محوطه ورودی ایستگاه پلیس صف کشیده بودند، راننده یک اتومبیل حامل مواد منفجره سعی کرد خود را به آنان برساند ولی فداکاری یک مامور پلیس که اتومبیل خود را به خودرو بمبگذار انتحاری کوبید، مانع افزایش تعداد قربانیان شد.

این حمله شبیه بمبگذاری ماه اوت سال گذشته در اینگوش، یک جمهوری دیگر قفقاز شمالی است که منجر به کشته شدن 20 مامور پلیس شد.

در طی یک سال گذشته، این منطقه عمدتا مسلمان نشین، صحنه حملات فزاینده شورشیان مسلمان بوده است.

نیروهای روسیه از سال 1994 دو جنگ عمده علیه جدایی طلبان منطقه به راه انداخته اند که موجب کشته شدن بیش از صد هزار نفر و خرابی های بسیار شده است.

چچن، یک جمهوری آشوبزده دیگر قفقاز شمالی، در سال های اخیر نسبتا آرام بوده ولی زد و خوردها به داغستان و اینگوش کشیده شده است.

تحلیلگران می گویند اسلامگرایی افراطی در این جمهوری ها در حال افزایش است و داغستان آمیخته ای از شورش های اسلامگرایانه، فساد، خشونت های باندهای تبهکار و تحریکات سیاسی است.

در تابستان گذشته وزیر کشور داغستان به ضرب گلوله یک تک تیرانداز کشته شد.

همچنین مردان مسلح یک بازپرس ارشد داغستان را که در باره جنایات سازمان یافته و پیکارجویی اسلامی در این جمهوری تحقیق می کرد، هنگام خارج شدن از خانه اش هدف تیراندازی قرار داده و به قتل رساندند.

گفته می شود برخی از ناآرامی های داغستان با شورشیان جدایی طلب جمهوری چچن مرتبط است.

مطالب مرتبط