زد و خوردها در مرز مصر-نوار غزه یک کشته داد

Image caption فلسطینیان طرفدار حماس در اعتراض به تعویق ورود مواد امدادی با پلیس مصر درگیر شده اند

گزارش ها از مصر حاکی است یکی از نیروهای امنیتی این کشور در جریان زد و خوردهای امروز (6 ژانویه)، در مرز میان این کشور با نوار غزه کشته شده است.

گفته می شود او بیست و سه ساله بوده و در اثر اصابت گلوله ای که از آنسوی مرز شلیک شده بود، کشته شده است.

این حادثه همزمان با اعتراضات جداگانه ای رخ داده که در همین مکان در جریان بوده است.

کاروانی از طرفداران فلسطینیان که تلاش داشته مواد غذایی را به داخل غزه منتقل کند، با نیروهای پلیس مصر درگیر شده است.

در این درگیری بیش از پنجاه نفر مجروح شده اند.

در همین حال، گروه حماس در غزه خواستار برگزاری تظاهراتی علیه حصاری شده است که مصر برای مسدود کردن راه انتقال مواد متعلق به فلسطینیان در تونل زیر زمینی آنها برپا کرده است.

کاروان امداد

گفته می شود اعتراضات زمانی آغاز شد که مقام های شهر بندری "العریش" به برخی از کامیون ها دستور دادند از راهی بروند که یک ایستگاه بازرسی تحت کنترل اسرائیل بر آن نظارت دارد.

جورج گالووی، نماینده پارلمان بریتانیا، که هدایت این کاروان را برعهده داشته است، به خبرگزاری رویترز گفت اسرائیل احتمالا مانع از ورود آنها به نوار غزه خواهد شد.

امدادرسانان که طرفدار فلسطینیان هستند می خواهند تمام کالاها از طریق گذرگاه رفح مصر به غزه منتقل شود.

حدود 520 نفر با این کاروان در حال سفر هستند.

گزارش ها حاکی است 40 نفر از آنها و همچنین پانزده مامور پلیس مصر در زد و خوردها مجروح شده اند.

رویترز به نقل از منابع امنیتی مصر گزارش داده است که پس از آن که فعالان مدافع حقوق فلسطینیان بندر العریش را اشغال کردند، پلیس مصر به استفاده از ماشین های آبپاش متوسل شد تا آنها را وادار کند این شهر بندری را ترک کنند.

آقای گالووی، تنها نماینده حزب ریسپکت در پارلمان بریتانیا، به رویترز گفت: "وجدان نمی پذیرد که 25 درصد از کامیون های ما باید به اسرائیل برود و هرگز به غزه نرسد."

از زمانی که گروه حماس در سال 2007 اختیارات نوار غزه را به دست گرفت، با محاصره شدید اقتصادی اسرائیل و مصر مواجه بوده است.

پیشتر میان مقام های مصر و حاملان مواد امدادی برای فلسطینیان مجادله ای درگرفته بود که کاروان مواد امدادی از چه راهی وارد مصر شود؛ زد و خوردهای روز چهارشنبه (6 ژانویه)، به دنبال این مجادله رخ داده است.

این کاروان شامل 200 کامیون مواد غذایی و دیگر مایحتاج ضروری برای فلسطینیان غزه است.

مطالب مرتبط