'انتقال زندانیان یمنی به لحاظ سیاسی حساس است'

Image caption مرد یمنی در بازاری در صنعا به تصویر علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن خیره شده است

گروه های مدافع حقوق بشر در باره تعلیق انتقال زندانیان یمنی محبوس در بازداشتگاه نظامی آمریکا در گوانتانامو، به صنعا ابراز نگرانی کرده اند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه (5 ژانویه)، اعلام کرد فعلا زندانیان اهل یمن در گوانتانامو، به یمن منتقل نمی شوند.

حدود نیمی از زندانیان باقی در گوانتانامو یمنی هستند.

دهها تن از آنها انتظار داشتند بزودی از این بازداشتگاه به یمن بازگردند اما اکنون آنها باید برای ماه ها همچنان در گوانتانامو در حبس باشند.

یکی از وکلایی که دفاع از پانزده تن از این زندانیان را برعهده دارد، می گوید سیاست و نه عدالت سرنوشت این گروه از زندانیان را رقم زده است.

روشن است تصمیم آقای اوباما با حوادث روز کریسمس (25 دسامبر)، ارتباط دارد.

در آن روز جوانی نیجریه ای که گفته می شود توسط پیکارجویان در یمن آموزش دیده بود، تلاش کرد پروازی را بر فراز شهر دیترویت آمریکا منفجر کند.

این اقدام باعث شد موضوعی که حساس شده بود، به لحاظ سیاسی نیز موضوعی مسموم کننده شود.

جمهوریخواه ها در کنگره آمریکا - و همچنین برخی از دموکرات ها - بر این ظن هستند که اگر این کشور یمنی های زندانی را به یمن بازگرداند، آنها بار دیگر به شبکه القاعده خواهند پیوست.

آقای اوباما قول داده بود بازداشتگاه نظامی گوانتانامو را تا 22 ژانویه تعطیل کند اما اکنون پذیرفته است که این وعده سر موعد مقرر عملی نخواهد شد.

با این حال، رئیس جمهوری آمریکا در اظهارات روز گذشته خود تاکید کرد این بازداشتگاه، که به توصیف او "ابزار قدرتمند القاعده برای استخدام نیروهای جدید شده است"، نهایتا بسته خواهد شد.

مطالب مرتبط