عمر فاروق عبدالمطلب به ارتکاب شش جرم متهم شد

عمر فاروق عبدالمطلب
Image caption آقای عبدالمطلب با القاعده در ارتباط بوده است

دادگاهی در آمریکا به طور رسمی عمر فاروق عبدالمطلب را به ارتکاب شش فقره جرم متهم کرده است.

اتهام های آقای عبدالمطلب به تلاش ناموفق او برای منفجر کردن یک هواپیمای مسافربری بر فراز شهر دیترویت در روز عید میلاد مسیح مربوط است. بر اساس این کیفرخواست، آقای عبدالمطلب تلاش کرده ۲۹۰ سرنشین هواپیما را به قتل برساند. عمر فاروق عبدالمطلب ۲۳ سال دارد و شهروند نیجریه است. او از مسافران هواپیمایی بود که ۲۷۹ مسافر و ۱۱ خدمه را از هلند به دیترویت آمریکا منتقل می کرد.

آقای عبدالمطلب متهم است دو نوع ماده منفجره PETN و TATP را در لباس خود جاسازی کرده است و هنگامی که قصد انفجار آن را داشته، با مقاومت مسافران و خدمه پرواز مواجه شده است. بر اساس کیفرخواست صادر شده، بمب همراه آقای عبدالمطلب به گونه ای طراحی شده بود که تا در زمان دلخواه او منفجر شود. اتهام های وارد شده به آقای عبدالمطلب عبارتند از:

  • تلاش برای به کارگیری سلاح کشتار جمعی
  • تلاش برای قتل در داخل مرزهای هوایی آمریکا
  • تلاش عمدی برای تخریب یک هواپیما
  • جاسازی عمدی مواد منفجره در داخل و نزدیکی هواپیما با هدف به خطر انداختن امنیت آن
  • دو مورد به همراه داشتن مواد منفجره با هدف به کارگیری آنها در یک جرم خشونت آمیز

قرار است آقای عبدالمطلب به زودی در دادگاه حاضر و تفهیم اتهام شود. او می تواند از این فرصت استفاده کند و اتهام های وارد شده را نپذیرد. گفته می شود آقای عبدالمطلب با القاعده تماس داشته است و در یمن آموزش دیده است. حادثه انفجار ناموفق هواپیمای مسافربری بر فراز دیترویت، افزایش شدید تدابیر امنیتی در فرودگاه ها و انتقاد باراک اوباما را از سازمان های امنیتی آمریکا به همراه داشته است.

مطالب مرتبط