مسیحیان قبطی با پلیس مصر درگیر شدند

Image caption اقوام مجروحان حمله چهارشنبه شب در مقابل بیمارستان جمع شده اند

به دنبال کشته شدن شش مسیحی قبطی در مقابل کلیسایی در جنوب مصر، صدها تظاهرکننده در این کشور با نیروهای پلیس درگیر شده اند.

معترضان مسیحی قبطی در مقابل بیمارستانی تجمع کرده اند که قربانیان تیراندازی شب گذشته به آن منتقل شده اند. آنها به سمت این بیمارستان سنگ پرتاب کردند که پلیس به آنها حمله ور شد.

تاکنون گزارشی در باره تلفات احتمالی در این درگیری ارسال نشده است.

در ساعات شب، سه مرد مسلح ناشناس دعاگزارانی را که از کلیسای شهرک نجع حمادی، در نزدیکی الاقصر، خارج می شدند، هدف حمله قرار دادند و به آنها تیراندازی کردند.

آنها برای به مناسب عید کریسمس مسیحیان قبطی به کلیسای نجع حمادی رفته بودند تا مراسم عشای ربانی نیمه شب را اجرا کنند.

از سال گذشته که ادعا شد مردی مسیحی به یک دختر مسلمان تجاوز جنسی کرده است، تنش میان مسیحیان قبطی و مسلمانان این منطقه بالا گرفته است.

Image caption مصر بزرگترین جمعیت مسیحی را در خاورمیانه دارد

مسیحیان مصر، که عمدتا قبطی هستند، حدود 10 درصد جمعیت هشتاد میلیونی مصر را تشکیل می دهند که بزرگترین جامعه مسیحی در خاورمیانه محسوب می شود.

راجر هاردی، تحلیلگر بی بی سی در امور خاورمیانه می گوید به طور سنتی در شهرک ها و روستاهای مصر مسیحیان و مسلمانان در کنار هم با آرامش زندگی می کرده اند اما با ظهور اسلام گرایی در دهه 1970 میلادی - و به ویژه گروه های مسلح اسلام گرا در دهه 1980 - این وضعیت به تدریج تغییر کرده است.

پیکارجویانی که با نظام حاکم بر مصر مخالف بوده اند و به مقام ها و نیروهای امنیتی حمله می کرده اند، اقلیت مسیحی را نیز هدف قرار داده اند.

تحلیلگر بی بی سی همچنین می گوید در سال های اخیر سطح جدیدی از تنش در میان مردم عادی به وجود آمده است.

بسیاری از مسیحیان مصر که امکانات لازم را دارند این کشور را ترک کرده اند؛ الگویی که در نقاط دیگر خاورمیانه نیز دیده می شود. جمعیت مسیحی عراق و اراضی فلسطینی رو به کاهش بوده است و بافت قدیمی این منطقه که چند فرهنگی به شمار می آمده است، به تدریج از بین می رود.

مطالب مرتبط