'توطئه گر' انفجار هواپیما با روحانی یمنی ملاقات کرده بود

Image caption انور العولقی مسلمان آمریکایی است اما اصالتا اهل یمن است

یک مقام ارشد یمن گفته است جوان نیجریه ای که ظاهرا تلاش داشته پروازی را بر فراز آسمان آمریکا منفجر کند، پس از آنکه در لندن عضو شبکه القاعده شده، با یک روحانی مسلمان تندرو در یمن ملاقات کرده است.

معاون نخست وزیر یمن روز پنجشنبه (7 ژانویه)، گفت هر چند عمر فاروق المطلب در این کشور با رهبران القاعده ملاقات داشته است، در مدت سه سالی که در بریتانیا دانشجو بوده، عضو القاعده شده است.

انور العولقی، روحانی تندروی یمنی الاصل با حمله ای مرتبط دانسته شده است که در ماه نوامبر سال 2009 علیه پایگاه نظامی "فورت هود" در ایالت تگزاس آمریکا صورت گرفت. در این حمله، که توسط ندال ملک حسن، سرگرد ارتش آمریکا انجام شد، سیزده نفر کشته شدند.

انور العولقی، متولد آمریکاست اما در سال 2004 برای زندگی به استان کویری شبوا، سرزمین اجدادی خود در یمن نقل مکان کرد.

رشاد العلیمی، معاون نخست وزیر یمن در یک کنفرانس خبری در صنعا، پایتخت یمن، گفت مظنون نیجریه ای قصد داشته از مواد منفجره ای استفاده کند که در کشور زادگاهش تهیه کرده بود، نه یمن.

دادگاهی در آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد عمر فاروق المطلب باید در ارتباط با شش مورد جرم محاکمه شود.

از جمله اتهاماتی که به او زده شده است تلاش برای کشتن 290 مسافر پرواز 253 شرکت هواپیمایی نورت وست از آمستردام هلند به مقصد شهر دیترویت آمریکا بوده است.

پس از آنکه خدمه و مسافران این پرواز موفق شدند بر عمر فاروق غلبه کنند، این پرواز در شب عید کریسمس بدون آسیب روی زمین نشست.

به گفته معاون نخست وزیر یمن عمر فاروق بین سال های 2005 تا 2008 دانشجوی دانشگاه "یو سی ال" در لندن و رئیس انجمن اسلامی این دانشگاه معتبر بوده است.

اما مقام های یو سی ال گفته اند شاهدی در دست نبوده است که حاکی از آن باشد آقای عبدالمطلب در مدت تحصیلش فردی افراط گرا بوده است.

مقام های بریتانیا نیز در واکنش به اظهارات رشاد العلیمی گفته اند که آنها همچنان بر این باورند آقای المطلب چند ماه پیش از تلاش برای منفجر کردن هواپیمای آمریکایی، در یمن عضو القاعده شده است.

جرمی بوئن، گزارشگر بی بی سی در صنعا می گوید یمن متهم شده است که در مورد اقدامات القاعده در این کشور برخوردی نرم داشته است و اخیرا تحت فشار از سوی متحدش آمریکا بوده که نشان دهد در سرکوب این گونه فعالیت ها موفق است.

مطالب مرتبط