توسعه بین المللی، محور سیاست خارجی آمریکا

هیلاری کلینتون
Image caption هیلاری کلینتون برنامه جدیدی برای طرح های توسعه بین المللی آمریکا دارد

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا می گوید که امنیت این کشور با کمک های بین المللی ایالات متحده به کشورهای دیگر رابطه مستقیم دارد.

خانم کلینتون در نطقی در واشنگتن برنامه های خود را برای تبدیل توسعه بین المللی به یکی از ارکان اصلی سیاست خارجی آمریکا تشریح کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت در صورتی که میلیون ها جوان بیکار باشند و امیدی به آینده خود نداشته باشند، ایدئولوژی افراط گرایی شکست نخواهد خورد.

هیلاری کلینتون اغلب در سخنان خود درباره سیاست خارجی آمریکا از سه عبارت توسعه، دیپلماسی و دفاع استفاده می کند.

او بلندپایه ترین دیپلمات آمریکایی است و ارتباط نزدیکی با رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا دارد. این ها باعث می شود که سخنان او درباره دیپلماسی و دفاع معنا پیدا کند. اما درباره توسعه بین المللی، موضوع کمی پیچیده تر است.

مشکلات طرح های آمریکا برای توسعه بین المللی

تقریبا یک سال طول کشید تا سازمان توسعه بین المللی در آمریکا، USAID، بالاخره صاحب یک مدیر شود.

بوروکراسی دست و پاگیر، اتکا به پیمانکاران گران قیمت، روابط اندک میان نهادهای دولتی و دوباره کاری مرسوم در انجام پروژه ها موانعی است که طرح های آمریکا در زمینه توسعه بین المللی را تهدید می کند.

خانم کلینتون، برنامه کاری بلندپروازانه ای را برای جهت دادن به امدادهای بین المللی آمریکا تدوین کرده که بیشتر بر فن آوری و نوآوری تاکید دارد.

وزیر خارجه آمریکا تردیدی ندارد که کمک های بین المللی محور اصلی سیاست خارجی این کشور است. این موضوع به ویژه زمانی نمود پیدا می کند که صحبت از برقراری ثبات در کشورهایی همچون یمن و افغانستان می شود.

هیلاری کلینتون می گوید: "طرح های توسعه ای، زمانی در حیطه مسائل بشردوستانه و خیریه جای می گرفت و دولت ها از آن طریق به دنبال پیدا کردن متحدانی در درگیری های بین المللی بودند. امروزه توسعه یک ضرورت استراتژیک اقتصادی و همین طور اخلاقی است که هسته مرکزی پیشبرد منافع آمریکا و حل مشکلات بین المللی است."

اما موانع بر سر راه طرح های توسعه ای بسیار است. از بوروکراسی گرفته تا کمبود بودجه و به خصوص استفاده از پیمانکاران، که نشان می دهد سازمان توسعه بین المللی در آمریکا به تدریج کارشناسان خود را از دست می دهد.

خانم کلینتون در سخنان خود اذعان کرد که شانس موفقیت در زمینه طرح های توسعه ای در کشورهایی مثل یمن زیاد نیست، اما گفت که هزینه دست روی دست گذاشتن و برنامه نداشتن بسیار بیشتر خواهد بود.

مطالب مرتبط