چند انفجار غرب عراق را لرزاند

Image caption به نظر می رسد حملات تلافی جویانه توسط پیکارجویان اسلام گرا در این منطقه بار دیگر رو به افزایش گذاشته است

در سحرگاه امروز (7 ژانویه)، رشته انفجارهایی در خانه مقام های امنیتی ارشد عراق در شهرک هیت در استان انبار رخ داده که دست کم 8 کشته به جای گذاشته است.

این حادثه تازه ترین حملاتی است که شورشیان علیه آن دسته از مقام های عراقی صورت داده اند که در عملیات بیرون راندن گروه هایی مانند القاعده از استان انبار دست داشته اند.

انفجارها در شهرک هیت، حدود 130 کیلومتری غرب بغداد، همزمان رخ داده است.

بمبگذاران در نیمه های شب مواد منفجره را در اطراف چهار خانه کار گذاشته اند و ساعاتی بعد آنها را منفجر کرده اند.

یکی از اهداف اصلی ظاهرا سرهنگ ولید سلیمان، یکی از مقام های ارشد عراقی که در بیرون راندن گروه های شورشی از این منطقه دست داشته، بوده است.

او در این حادثه مجروح شده است اما به گفته پلیس استان انبار، اعضای خانواده آقای سلیمان از جمله کشته شدگان در حملات بوده اند.

حملات سحرگاه امروز در حالی رخ داده است که یک هفته پیش رشته بمبگذاری های انتحاری در رمادی، مرکز استان انبار، حدود 25 کشته به جای گذاشت.

در حملات هفته گذشته شماری مقام های ارشد پلیس کشته شدند و فرماندار رمادی، که در عملیات مقابله با شورشیان در این استان نقش کلیدی داشته است، به شدت مجروح شد.

استان انبار عراق پیش از این کانون شورشیان این کشور بود اما دو سال پیش قبیله های سنی و هوادارانشان مخالف پیکارجویان شدند و با تشکیل شوراهایی موسوم به "شورای بیداری"، با دولت عراق و نیروهای آمریکایی برای مبارزه با آنها همدست شدند.

این استان برای مدتی عمدتا آرام بود اما اکنون به نظر می رسد حملات تلافی جویانه توسط پیکارجویان اسلام گرا در این منطقه بار دیگر رو به افزایش گذاشته است.

مطالب مرتبط