ابراز ناراحتی اوباما از کم کاری دستگاه های امنیتی

اوباما
Image caption آقای اوباما می گوید مسوولیت ها متوجه اوست

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده می گوید کشورش در جریان حادثه انفجار ناموفق هواپیمای مسافربری بر فراز دیترویت نتوانسته اطلاعات و داده های امنیتی را تحلیل و به هم ربط دهد.

آقای اوباما در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به مردم آمریکا گفت دستور تشدید تدابیر امنیتی و تقویت فهرست نام های افراد مظنون به تروریسم را صادر کرده است.

آقای اوباما که در پایان بررسی علت حادثه روز عید میلاد مسیح صحبت می کرد، همه مسوولیت ها را متوجه خود دانست.

عمر فاروق عبدالمطلب که سی و سه سال دارد و از اتباع نیجریه است به تلاش برای به قتل رساندن 290 نفر متهم شده است.

نام عمر فاروق عبدالمطلب که به تلاش برای انفجار یک هواپیمای مسافربری متهم است، در فهرست پانصد و پنجاه هزار نفری مظنونان به تروریسم ثبت شده است.

او نام او در فهرست افراد ممنوع الورود به آمریکا قرار نداشت و به همین علت او توانسته بود به راحتی سوار بر هواپیمایی شود که از هلند عازم این کشور بود.

باراک اوباما در سخنان خود هشدار داد که آمریکا در حال جنگ است.

او گفت: "طی دو هفته گذشته بار دیگر به یاد آورده ایم که با چالش حفاظت از کشور خود در برابر دشمنی که کمر به نابودی ما بسته مواجه هستیم... باید متوجه شرایط زمانی خود باشیم. ما در حال جنگیم! ما در حال جنگ با القاعده هستیم. می دانیم که بخش عمده ای از مسلمانان با القاعده مخالف هستند. ما باید به مسلمانان سراسر جهان این پیام را انتقال دهیم که القاعده تنها یک دیدگاه مبتنی بر درماندگی و مرگ را عرضه می کند که شامل کشتار مسلمانان نیز هست. در حالی که آمریکا در کنار کسانی می ایستد که در پی عدالت و صلح هستند."

آقای اوباما با اشاره به تدابیر در نظر گرفته شده برای تقویت امنیت آمریکا گفت دولت اطلاعات لازم برای پیشگیری از این حادثه را داشته ولی این اطلاعات متمرکز نبوده و در بین سازمان های مختلف امنیتی پخش بوده است.

آقای اوباما گفت: "مشکل عدم توانایی در گردآوری اطلاعات و سهیم کردن آن میان سازمان های مختلف نبود بلکه مشکل عدم برقراری ارتباط میان داده ها و تحلیل آنها بوده است."

به گفته آقای اوباما، مسوولیت این مشکل تنها متوجه یک نفر نیست بلکه نقص سیستماتیک چندین سازمان منجر به بروز این رخداد شده است.

او گفت: "در این مرحله، بررسی ها نشان می دهد که مقصر این حادثه یک فرد یا یک سازمان نیست بلکه ناکارآمدی سیستماتیک سازمان ها و بنگاه های دولتی علت آن است."

آقای اوباما گفت ناکارایی سازمان های امنیتی در پیگیری اطلاعات دریافت شده و تحلیل آنها آمریکا را در معرض خطر قرار داد.

او گفت: "من به جای مقصر نامیدن افراد و سازمان ها به درس گرفتن از این حادثه برای تصحیح اشتباهات علاقه دارم."

آقای اوباما گفت مسوولیت حفاظت از مردم آمریکا برعهده اوست و زمانی که سیستم امنیتی مشکل دارد، مسوولیت آن با اوست.

مطالب مرتبط