گاردین: عملیات ناکام نجات گروگانهای بریتانیایی در مرز ایران

پیتر مور - عکس از بی بی سی برداشته از العربیه
Image caption گاردین پیشتر سپاه قدس را به ربودن گروگانهای بریتانیایی متهم کرده بود

یک روزنامه چاپ لندن از وجود یک طرح نظامی برای آزادی گروگان های بریتانیایی در مرز ایران و عراق خبر داده است.

روزنامه گاردین در شماره روز جمعه، 8 ژانویه (18 دی)، در یک گزارش اختصاصی تحت عنوان "نظامیان کوشیدند مور را در مرز ایران نجات دهند" نوشته است که پس از آنکه افراد مسلح با هماهنگی نیروی قدس سپاه پاسداران پنج شهروند بریتانیایی را در بغداد ربودند و به سوی مرز ایران حرکت کردند، نیروهای بریتانیایی مستقر در عراق در صدد برآمدند با انجام عملیاتی گروگان ها را نجات دهند.

در ماه مه سال 2007، دهها مرد مسلح با ورود به یکی از ساختمان های وابسته به وزارت دارایی عراق، پنج شهروند بریتانیایی را که برای اجرای یک طرح کامپیوتری در این محل حضور داشتند ربودند و با خود بردند.

ربایندگان بعدا با تهیه نوارهای ویدیوئی از گروگان های خود، خواستار مبادله آنان با تعدادی از شورشیان عراقی از زندان های نیروهای ائتلاف بین المللی شدند.

آدم ربایان بعدا سه تن از گروگان های خود را به قتل رساندند و به گفته مقامات بریتانیایی، شواهد موجود از قتل یکی دیگر از گروگان ها حکایت دارد هرچند جسد او هنوز به دست نیامده است.

اواخر ماه گذشته، پیتر مور، آخرین نفر از پنج گروگان بریتانیایی آزاد شد و به بریتانیا بازگشت و همزمان، روزنامه گاردین در گزارشی اختصاصی، نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را به سازماندهی و اجرای طرح ربودن این پنج نفر متهم ساخت.

در گزارش گاردین آمده بود که آدم ربایان این پنج نفر را به ایران بردند و آنان را برای مدتی در پایگاه های نیروی قدس در ایران زندانی کردند.

عملیات جلوگیری از انتقال گروگانها

در آن زمان، این گزارش توسط یک مقام عراقی تکذیب شد و وزارت امور خارجه بریتانیا هم، ضمن تایید اینکه برخی نهادهای جمهوری اسلامی ایران در عراق مداخله داشته اند، گفت شواهد کافی برای اثبات دست داشتن نیروی قدس در ربودن و قتل پنج گروگان بریتانیایی ارائه نشده است.

Image caption به نوشته گاردین تلاش دیگری برای ربودن نظامیان بریتانیایی شکست خورد

روزنامه گاردین در گزارش جدید خود می نویسد که پس از به اجرا درآمدن طرح ربودن پنج شهروند بریتانیایی، نیروهای این کشور مستقر در جنوب عراق در صدد نجات آنان برآمدند.

براساس این گزارش، در حالیکه ربایندگان پنج بریتانیایی از بغداد عازم مرز عراق و ایران بودند، واحدهای بریتانیایی مستقر در بصره یک عملیات شتابزده جستجو را به اجرا گذاشتند اما نتوانستند ربایندگان و گروگان های آنان را پیدا کنند.

گاردین می نویسد که برای کسب جزئیات بیشتر در مورد این ماجرا با مقامات بریتانیایی تماس گرفته اما آنان این موضوع را "فوق العاده حساس" توصیف کرده و از ارائه جزئیاتی در این مورد خودداری ورزیده اند.

این روزنامه در عین حال می نویسد که چند ماه پس از ماجرای گروگانگیری، یک خبرنگار بریتانیایی که از مرز ایران و عراق دیدن می کرد توانست در ملاقات با افسران بریتانیایی اطلاعاتی را در این مورد به دست آورد.

این روزنامه در بخش دیگری از گزارش خود می نویسد که یک ماه پس از موفقیت گروگانگیرها در ربودن پنج شهروند بریتانیایی، سپاه مهدی، وابسته به مقتدی صدر، روحانی تندرو شیعه عراقی، با حمایت نیروهای ایرانی در صدد اجرای طرحی برای ربودن نظامیان بریتانیایی برآمدند اما این طرح ناکام ماند.

گاردین در پایان مقاله خود به نقل از یک مامور سابق سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - که اخیرا کتابی را درباره سیاست منطقه ای ایران به چاپ رسانده می نویسد که گروگانگیری روشی پذیرفته شده در سیاست خارجی ایران است که از آن به عنوان یک وسیله بازدارنده بهره برداری می شود."

مطالب مرتبط