عذرخواهی سناتور دموکرات از اوباما به دلیل اظهارات نژادی

Image caption این سناتور ارشد همچنین وعده داده که مصوبه تحریم بنزین وارداتی ایران به زودی در سنا تصویب شود

سناتور هری رید، رهبر دموکرات ها در مجلس سنای آمریکا از باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده به دلیل اینکه او را آفریقایی تباری با پوست سیاه روشن و فاقد لهجه متداول در بین سیاه پوستان خوانده بوده، عذرخواهی کرده است.

این سناتو دموکرات که 70 سال دارد، در حال حاضر نماینده ایالت نوادا در مجلس سناست.

او چند ماه پیش در مصاحبه با دو خبرنگار مجله تایمز و نشریه نیویورک پوست سیاه روشن باراک اوباما و نیز عدم وجود لهجه سیاه پوستان در او را مزیتی برای اوباما دانسته و پیش بینی کرده بود که مردم آمریکا یک رئیس جمهوری آفریقایی تبار را بپذیرند.

مادر باراک اوباما سفید پوست و پدرش اهل کشور کنیا بودند.

ناظران معتقدند، چنین اشاره ای به رنگ پوست و نژاد رئیس جمهوری آمریکا می تواند اتهام نژاد پرست بودن را در مجامع عمومی برای سناتور رید در پی داشته باشد و به همین دلیل است که سناتور دموکرات فورا از اظهاراتش ابراز تاسف کرده است.

این نظر سناتو رید که ظاهرا مدت ها پیش بیان شده، در کتاب مشترک دو خبرنگار بنام های مارک هالپرین و جان هیلامان تحت عنوان "تغییر بازی" که به انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 آمریکا می پردازد، درج شده و پیش از ورود این کتاب به بازار به مطبوعات نیز درز کرده است.

در پی انتشار این اظهارات در رسانه های گروهی آمریکا، سناتو رید در تماس تلفنی با باراک اوباما، شخصا از او معذرت خواهی کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا نیز روز شنبه (9 ژانویه) با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که پوزش سناتور دموکرات را می پذیرد.

گفته می شود که سناتور هری رید همچنین در تماس تلفنی با چند سیاستمدار آفریقایی تبار از جمله جیمز کلیبورن، از اعضای ارشد حزب دموکرات در مجلس نمایندگان از آن ها معذرت خواهی کرده است.

سناتور رید در جریان مبارزات درون حزبی حزب دموکرات بین باراک اوباما و رقیب اصلی اش، هیلاری کلینتون، رسما اعلان بی طرفی کرده بود.

او در سال میلادی جاری برای راهیابی مجدد به سنا باید با رقبایش در ایالت نوادا مبارزه کند.

مطالب مرتبط