چاوز به 'محتکران' هشدار داد

هوگو چاوز
Image caption هوگو چاوز از گارد ملی خواسته است برای "جنگ با احتکار" به خیابانها برود

هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلا هشدار داده است نیروهای نظامی کنترل بنگاه های تجاری را که در واکنش به کاهش ارزش واحد پول احتکار کنند به دست می گیرند.

وی گفت دلیلی ندارد که بهای کالاها افزایش پیدا کند و مغازه ها و تجارتخانه های محتکران به دست کارگران خواهد افتاد.

در آستانه کاهش افزایش بولیوار واحد پول ونزوئلا، مردم این کشور برای خرید کالاهای وارداتی به فروشگاه ها هجوم آورده اند.

آقای چاوز می گوید پایین آمدن ارزش بولیوار دستکم به میزان 17 درصد قدرت رقابت را بالا می برد و موجب کاهش وابستگی کشورش به واردات می شود.

اما منتقدان می گویند این سیاست منجر به افزایش تورم می شود که هم اکنون حدود 25 درصد است.

از آخرین کاهش ارزش بولیوار در مارس 2005 تاکنون نرخ رسمی واحد پول ونزوئلا که معمولا توسط دولت تعیین می شود 2/45 به ازای هر دلار بوده است.

اما رئیس جمهور ونزوئلا روز جمعه اعلام کرد که دو نوع نرخ ارز برای کالاهای "اولویت دار" و غیر اصلی تعیین خواهد شد. هر دلار 2/60 بولیوار برای کالای مهم و 4/30 بولیوار برای کالاهایی که اساسی تشخیص داده نمی شوند.

وی گفت این سیاست موجب کاهش واردات کالاهایی می شود که مهم نیست و مشوقی برای صادرات خواهد بود.

اسکار مزا مدیر کنداس که یک موسسه غیردولتی اقتصادی در ونزوئلاست پیش بینی کرده این سیاست نرخ تورم را به 33 درصد افزایش دهد.

وی در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت: "این غیرممکن است که بهای (اجناس) تغییر نکند. ... اگر تغییر نکند (این اجناس) ناپدید می شوند."

اما آقای چاوز در گفتگوی تلویزیونی روز یکشنبه این انتقادات را رد کرد و گفت دلیلی ندارد که کسی قیمت ها را بالا ببرد.

وی از طرفداران خود خواست "محتکران را افشا" کنند و به بازرگانان و صاحبان بنگاه های تجاری هشدار داد ارتش با "برنامه های تهاجمی" با آنها برخورد می کند.

او از گارد ملی خواست برای "جنگ با احتکار" به خیابانها برود.

اما لوئیس ایگناسیو پلاناس از حزب مخالف کوپی می گوید دولت "دست خود را در جیب مردم ونزوئلا" می کند تا بتواند هزینه "سیاست های اقتصادی غیرمسئولانه" خود را تامین کند.

مطالب مرتبط