اسرائیل 'تهدید' تعلیق وام از آمریکا را رد کرد

شهرک یهودی نشین
Image caption فلسطینی ها خواستار توقف کامل کلیه شهرک های یهودی نشین برای از سرگیری مذاکرات هستند

مقام های اسرائیلی تهدیدهای اخیر آمریکا مبنی بر تعلیق تضمین های اعتباری به عنوان اهرم فشاری برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه را رد کرده اند.

وزیر دارایی اسرائیل گفته است اسرائیل نیازی به این تضمین ها ندارد. نخست وزیر اسرائیل نیز فلسطینی ها را متهم به مانع تراشی در مذاکرات صلح کرده است.

جورج میچل نماینده ویژه آمریکا در مسئله صلح خاورمیانه اخیراگفت واشنگتن ممکن است از تضمین های اعتباری به عنوان اهرمی برای اعمال فشار بر اسرائیل و امتیاز دهی تل آویو استفاده کند.

این تضمین ها به اسرائیل کمک می کند با هزینه کمتری وام دریافت کند.

اما یوال استینیتز وزیر دارایی اسرائیل گفته است اقتصاد اسرائیل در وضعیت خوبی قرار دارد.

وی افزود: "اما ما چند ماه پیش با وزارت خزانه داری آمریکا بر سر تضمین های سال 2010 و 2011 توافق کردیم و شرایطی هم ندارد."

دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز در واکنش به اظهارات جورج میچل گفت همه می دانند که این تشکیلات خودگردان فلسطینی هاست که حاضر به از سرگیری مذاکرات نیست.

وی افزود اسرائیل "گام های مهمی" برای این گفتگوها برداشته است.

فلسطینی ها گفته اند اسرائیل باید به ساخت شهرک های یهودی نشین در کرانه های باختری و بیت المقدس شرقی که در جنگ 1967 اعراب و اسرائیل اشغال کرده پایان دهد تا مذاکرات شروع شود.

باراک اوباما طی یکسالی که به ریاست جمهوری رسیده کوشش کرده روند صلح خاورمیانه از سر گرفته شود اما تاکنون موفقیتی نداشته است.

جورج میچل که قرار است طی ماه جاری مجددا به منطقه سفر کند در مصاحبه روز چهارشنبه خود با شبکه پی بی اس آمریکا گفت واشنگتن می تواند از تضمین های اعتباری برای اعمال فشار بر اسرائیل استفاده کند.

دولت های پیشین آمریکا از این اهرم علیه اسرائیل استفاده کرده اند.

جورج بوش (پدر) رئیس جمهور آمریکا در سال 1991 ده میلیارد دلار از تضمین های اعتباری اسرائیل را برای فشار بر تل آویو در جریان مذاکرات صلح مسدود کرد.

موضوع تضمین ها در حالی مطرح می شود که هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا اخیرا خبر از تغییر در رهیافت آمریکا داد و گفت توافق بر سر مرزهای آینده فلسطین می تواند نگرانی فلسطینی ها را در مورد شهرک های یهودی نشین بر طرف کند.

وی گفت دو طرف باید هر چه زودتر و بدون هیچ پیش شرطی مذاکرات خود را از سر گیرند.

اما صائب عریقات مذاکره کننده اصلی فلسطینی ها شانس موفقیت این مذاکرات را ناچیز دانسته است.

اسرائیل با خواسته فلسطینی ها برای توقف کامل شهرک های یهودی نشین مخالفت کرده است.

مطالب مرتبط