یوسیپوویچ رئیس جمهور کرواسی شد

ایوو یوسیپوویچ
Image caption یوسیپوویچ با اختلاف زیاد برنده آرا شد

ایوو یوسیپوویچ از حزب مخالف سوسیال دموکرات با اختلاف زیاد در انتخابات ریاست جمهوری کرواسی برنده شده است.

آقای یوسیپوویچ با کسب بیش از 60 درصد آرا در دومین دور رای گیری، میلان باندیچ شهردار زاگرب را شکست داد.

خبرنگاران می گویند که انتظار چنین نتیجه ای می رفت اما اختلاف آرا حتی پیش از پیش بینی ها بود.

آقای یوسیپوویچ قول مبارزه "بدون ملاحظه با فساد" را داده است و همچنین گفته است که به دولت کمک خواهد کرد تا گفت و گوهای مربوط به عضویت کشور در اتحادیه اروپا را در سال جاری تکمیل کند.

این استاد 52 ساله رشته حقوق که همچنین مصنف آثار کلاسیک است جانشین استایپ مسیچ می شود. آقای مسیچ پس از ده سال در ماه فوریه کناره گیری خواهد کرد.

آقای یوسیپوویچ بعد از ظهر یکشنبه پس از اعلام نتایج رسمی به هوادارانش در زاگرب گفت که پیروزی اش "برای همه انسان های صادق صرف نظر از اولویت هایشان در رای دادن است."

او گفت: "همه می توانند این پیروزی را جشن بگیرند زیرا من عمیقا بر این اعتقادم که همه ما خواستار بهبود اوضاع کشور و برقراری عدالت بیشتر در کرواسی هستیم."

"من عمیقا اعتقاد دارم که همه ما خواهان زندگی در کشوری هستیم که در آن به کار پاداش داده می شود و مجرم مجازات می شود، کشوری که امنیت اجتماعی و عدالت در آن حاکم است."

چهره آقای باندیچ، رقیب یوسیپوویچ در انتخابات، به خاطر ادعاهای فساد مخدوش شد.

مارک لوئن خبرنگار بی بی سی در امور بالکان می گوید که آقای یوسیپوویچ به عنوان رئیس جمهور در زمینه سیاستگذاری قدرت کمی خواهد داشت اما امیدوار است بتواند تا سال 2012 کشور را به عضویت اتحادیه اروپا درآورد.

خبرنگار ما می گوید که هرچند آقای یوسیپوویچ به خاطر نداشتن جاذبه مورد انتقاد بوده است، اما احتمالا با بروکسل و دولت کرواسی تحت رهبری یادرانکا کوزور همکاری خواهد کرد.

مطالب مرتبط