بحران در دولت محلی ایرلند شمالی

خانم و آقای رابینسون
Image caption آقای رابینسون می گوید از فعالیت های مالی همسرش بی اطلاع بوده است

وزیر مسئول امور ایرلند شمالی در کابینه بریتانیا، به سیاستمداران ایرلند شمالی هشدار داده که اجازه ندهند بحرانی که در باره آینده پیتر رابینسون، وزیر اول دولت محلی ایرلند شمالی ایجاد شده، دست آورد های سیاسی این کشور را به مخاطره بیاندازد.

هفته گذشته پیتر رابینسون، متهم شد که در مورد دو فقره وام قابل توجهی که همسرش گرفته و آن را فاش نکرده بود، عمدا سکوت کرده است.

آیریس رابینسون، همسر پیتر رابینسون از مبلغ 50 هزار پوند وامی که از دو سرمایه گذار در فعالیت های ساختمانی، گرفته بود برای کمک به کرک مک کمبلی، دوست پسر 19 ساله اش جهت به راه انداختن یک رستوران استفاده کرده بود.

خانم رابینسون، هم عضو پارلمان بریتانیا و هم عضو مجمع ایرلند شمالی است.

اتهامات مالی در پی اذعان علنی آقای رابینسون به این است که همسرش پس از پایان رابطه با کرک مک کمبلی، دست به خودکشی زده بود.

آیریس رابینسون در حال حاضر به خاطر بیماری روانی حاد، تحت مداوا قرار دارد و گفته است از تمام مقام های خود تا هفته آینده کناره گیری خواهد کرد.

اکنون اعضای حزب وحدت طلب دموکراتیک در مجمع ملی ایرلند شمالی که آقای رابینسون و همسرش در آن عضویت دارند، تشکیل جلسه داده اند تا در باره آینده آقای رابینسون بحث و گفتگو کنند.

در این میان، دو نفر از سیاستمداران این حزب که از آنان به عنوان جانشینان احتمالی آقای رابینسون نام برده می شود به کمک او آمده و گفته اند از رهبری او حمایت می کنند.

ولی راب برومبی، گزارشگر بی بی سی در امور داخلی بریتانیا می گوید حزب آقای رابینسون دارای یک شاخه مسیحی بنیادگراست که ممکن است آنچه را که اتفاق افتاده متضاد با جوهر فلسفه حزبشان بداند.

چنانچه آقای رابینسون از مقام خود برکنار شود، ممکن است مجمع ایرلند شمالی نیز منحل شود.

نحوه مشارکت در قدرت بین حزب وحدت طلب دموکراتیک و شین فین که شاخه سیاسی ارتش سری جمهوریخواه ایرلند است، روشی غیر معمول است.

Image caption گفته شده خانم رابینسون 50 هزار پوند در اختیار دوست پسرش گذاشته بود

وزیر اول و معاون وی از احزابی انتخاب می شوند که به طور سنتی با یکدیگر خصومت داشته ولی ناچارند به اتفاق کار کنند.

بنا بر این در صورت برکناری یا استعفای اقای رابینسون، معاون او مارتین مک گینس که عضو شین فین است نیز کنار گذاشته می شود.

تردیدی نیست که شین فین مجددا مارتین مک گینس را به عنوان معاون وزیر اول انتخاب خواهد کرد و این به عهده حزب وحدت طلب دموکراتیک خواهد بود که وظبفه دشوار انتخاب جانشین پیتر رابینسون را انجام دهد.

خانم رابینسون هم اکنون گفته است که از سیاست کناره گیری می کند و این خبر که در حال حاضر به دلیل ناراحتی های روانی تحت درمان قرار دارد، موجب کنار گذاشتن وی از فهرست داوطلبان خواهد شد.

راب برومبی، گزارشگر بی بی سی می گوید چنانچه آقای رابینسون در حال حاضر دوام بیاورد، آنچه پیش خواهد آمد بستگی به نتیجه تحقیقاتی خواهد داشت که قرار است در باره او صورت گیرد.

چنانچه روشن شود وی بیشتر از آنچه تا کنون اذعان می کند، از فعالیت های مالی همسرش اطلاع داشته است، در آنصورت درخواست ها برای کناره گیری وی افزایش خواهد یافت.

مطالب مرتبط