کره شمالی خواستار گفتگوهای صلح شد

Image caption برنامه هسته ای کره شمالی تنش های منطقه ای را شدت بخشیده

کره شمالی گفته، ممکن است در ازای بسته شدن پیمان صلحی با آمریکا و پایان تحریم هایی که علیه این کشور وضع شده است، مذاکرات خلع سلاح هسته ای خود را از سر بگیرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه کره شمالی، که روز دوشنبه (11 ژانویه) منتشر کرد، آمده است گفتگوهای پیمان صلح را می توان به عنوان بخشی از مذاکرات شش جانبه هسته ای یا به طور جداگانه برگزار کرد.

جنگ کره در سال های 1950 تا 1953 با توافق برای آتش بس خاتمه یافت اما پیمان صلحی منعقد نشد.

بیانیه دولت کره شمالی در حالی منتشر شده که فرستاده آمریکا گفته است کره شمالی اگر می خواهد روابط بهتری با آمریکا داشته باشد باید وضعیت "اسفبار" حقوق بشر خود را اصلاح کند.

رابرت کینگ، فرستاده ویژه آمریکا در امور حقوق بشر کره شمالی، در اولین سفر رسمی خود در کره جنوبی بسر می برد.

وزارت امور خارجه کره شمالی در بیانیه امروز خود گفته است: "لازمه پایان وضعیت جنگ انعقاد پیمان صلح است. خلاء پیمان صلح، دلیل اصلی روابط خصمانه" میان کره شمالی و آمریکا بوده است.

کره شمالی قبلا گفته بود ممکن است به مذاکرات شش جانبه در باره برنامه هسته ای خود بازگردد، اما گفته می شود پس از سفر استیون بازورت، رئیس مذاکره کنندگان آمریکا به پیونگ یانگ، این اولین بار است که این کشور شروطی را برای از سرگیری مذاکرات تعیین کرده است.

آقای بازورت در جریان سفری که در ماه دسامبر گذشته به پایتخت کره شمالی داشت نامه ای را از طرف باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به دولت آن کشور داد. در این نامه آقای اوباما از کره شمالی خواسته است به مذاکرات هسته ای بازگردد.

آقای کینگ گفته است وضعیت "اسفبار حقوق بشر کره شمالی یکی از بدترین نمونه ها در جهان است" و به همین دلیل باید به عنوان بخشی از مذاکرات شش جانبه مطرح شود.

او به خبرنگاران گفت: "همان طور که بارها گفته ایم شرایط برقراری رابطه میان آمریکا و کره شمالی شامل وضعیت حقوق بشر در کره شمالی می شود"

کره شمالی آوریل گذشته و به دنبال انتقادهای شدید از این کشور به خاطر آزمایش یک موشک دور برد هسته ای از مذاکراتی که مدت هاست برای پایان دادن به فعالیت های هسته ای این کشور در جریان بوده، خارج شد.

مطالب مرتبط