ادامه حمله به کلیساها در مالزی توسط مسلمانان

کلیسائی در مالزی
Image caption در چند روز اخیر حمله به کلیساهای مالزی افزایش یافته است

در طی سه روز گذشته 9 کلیسا در مالزی مورد حمله قرار گرفته است.

در تازه ترین حمله که به نظر می آید با یک بمب دست ساز کوچک انجام گرفته، کسی آسیب ندیده اما به چند ساختمان خسارت وارد شده است. در یک مورد دیگر با رنگ سیاه روی دیوارهای کلیسائی نقاشی شده است.

به نظر می آید که این حملات در واکنش به حکم دادگاه عالی مالزی اانجام می گیرد که ماه گذشته تصمیم دولت مبنی بر ممنوعیت استفاده از کلمه "الله" توسط گروه های غیر مسلمان برای اشاره به خدا را غیرقانونی تشخیص داد.

در حکم دادگاه گفته شده است که یک روزنامه کاتولیک مالزی اجازه دارد در یکی از نسخه های این روزنامه که به زبان مالزیائی منتشر می شود، برای توصیف خدا از کلمه "الله" استفاده کند.

دولت مالزی درخواست تجدید نظر در این حکم را کرده است.

گروه های مسلمان مالزی می گویند ممکن است استفاده از کلمه "الله" که ارتباط نزدیکی با دین اسلام دارد، ترفندی باشد از طرف کلیسای مسیحیان برای تشویق مسلمانان به گرویدن به دین مسیحیت.

به گفته خبرنگار بی بی سی در جنوب شرق آسیا، بروز این خشونت ها نشاندهنده شکاف مذهبی و فرقه ای عمیقی است که در مالزی وجود دارد. خبرنگار بی بی سی می گوید حل این اختلافات دولت مالزی را با چالش بزرگی روبرو کرده است.

مذهب اصلی در مالزی اسلام است و مسیحیان حدود 9 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

بحث بر سر استفاده از کلمه "الله" خشم و انزجار عمیقی را که در مورد رفتار با اقلیت های مذهبی در مالزی وجود دارد، آشکار ساخته است.

یکی از سیاست های اصلی دولت مالزی ایجاد تفاهم و سازگاری فرقه ای در کشور تحت شعار "یک مالزی" است.

یکی از وزرای دولت مالزی روز دوشنبه به دیپلمات های خارجی گفت حمله به کلیساهای مسیحیان کار یک عده تندروست. او گفت:" این ها فقط حمله به مراکز عبادت نیست، بلکه حمله به ارزش ها و آزادی هائیست که همه مردم مالزی از آن بهره مندند."

مطالب مرتبط