رابینسون برای شش هفته کناره گیری کرد

خانم و آقای رابینسون
Image caption آقای رابینسون می گوید برای شش هفته امور را واگذار می کند

پیتر رابینسون، وزیر اول دولت محلی ایرلند شمالی، درخلال توفانی که در ارتباط با زندگی خصوصی و مالی همسرش ایجاد شده، قصد دارد برای شش هفته زمام امور را واگذار کند.

آقای رابینسون می گوید آرلین فاستر از اعضای کابینه در این شش هفته جانشین او خواهد بود.

پیشتر وزیر مسئول امور ایرلند شمالی در کابینه بریتانیا، به سیاستمداران ایرلند شمالی هشدار داده که اجازه ندهند بحرانی که در باره آینده پیتر رابینسون ایجاد شده، دست آورد های سیاسی این کشور را به مخاطره بیاندازد.

هفته گذشته پیتر رابینسون، متهم شد که در مورد دو فقره وام قابل توجهی که همسرش گرفته و آن را فاش نکرده بود، عمدا سکوت کرده است.

آیریس رابینسون، همسر پیتر رابینسون از مبلغ 50 هزار پوند وامی که از دو سرمایه گذار در فعالیت های ساختمانی، گرفته بود برای کمک به کرک مک کمبلی، دوست پسر 19 ساله اش جهت به راه انداختن یک رستوران استفاده کرده بود.

خانم رابینسون، هم عضو پارلمان بریتانیا و هم عضو مجمع ایرلند شمالی است.

پارلمان ایرلند شمالی قرار است درباره عملکرد این زن و شوهر تحقیقاتی انجام دهد. آقای رابینسون نیز تایید کرد که از مجلس عوام بریتانیا و پارلمان ایرلند شمالی خواسته است درباره رفتار او تحقیق کنند.

جانشین موقتی آقای رابینسون دوشنبه بعد از ظهر در پارلمان ایرلند شمالی سخنرانی کرد.

اتهامات مالی در پی اذعان علنی آقای رابینسون به این است که همسرش پس از پایان رابطه با کرک مک کمبلی، دست به خودکشی زده بود.

Image caption گفته شده خانم رابینسون 50 هزار پوند در اختیار دوست پسرش گذاشته بود

آیریس رابینسون در حال حاضر به خاطر بیماری روانی حاد، تحت مداوا قرار دارد و گفته است از تمام مقام های خود تا هفته آینده کناره گیری خواهد کرد.

پیشتر اعضای حزب وحدت طلب دموکراتیک در مجمع ملی ایرلند شمالی که آقای رابینسون و همسرش در آن عضویت دارند، تشکیل جلسه دادند تا در باره آینده آقای رابینسون بحث و گفتگو کنند.

نحوه مشارکت در قدرت بین حزب وحدت طلب دموکراتیک و شین فین که شاخه سیاسی ارتش سری جمهوریخواه ایرلند است، روشی غیر معمول است.

وزیر اول و معاون وی از احزابی انتخاب می شوند که به طور سنتی با یکدیگر خصومت داشته ولی ناچارند به اتفاق کار کنند.

بنا بر این در صورت برکناری یا استعفای دائمی آقای رابینسون، معاون او مارتین مک گینس که عضو شین فین است نیز کنار گذاشته می شود.

تردیدی نیست که شین فین مجددا مارتین مک گینس را به عنوان معاون وزیر اول انتخاب خواهد کرد و این به عهده حزب وحدت طلب دموکراتیک خواهد بود که وظبفه دشوار انتخاب جانشین پیتر رابینسون را انجام دهد.

خانم رابینسون هم اکنون گفته است که از سیاست کناره گیری می کند و این خبر که در حال حاضر به دلیل ناراحتی های روانی تحت درمان قرار دارد، موجب کنار گذاشتن وی از فهرست داوطلبان خواهد شد.

مطالب مرتبط