ممنوع شدن فعالیت یک گروه اسلامگرا در بریتانیا

انجم چودری
Image caption انجم چودری، رهبر گروه اسلام برای بریتانیا، می گوید این گروه با خشونت مخالف است

دولت بریتانیا اعلام کرده است که فعالیت یک گروه بحث انگیز اسلامگرا موسوم به "اسلام برای بریتانیا" را به موجب قانون ضد تروریسم این کشور ممنوع می کند.

این ممنوعیت شامل گروه هایی که جزو گروه "اسلام برای بریتانیا" هستند و لی به اسامی دیگری فعالیت می کنند، از جمله المهاجرون نیز می شود.

آلن جانسون، وزیر کشور بریتانیا دلیلی برای این ممنوعیت ذکر نکرده است ولی آن را شدت عملی که برای مقابله با تروریسم لازم بوده، خوانده است.

به موجب قانون مبارزه با تروریسم که در سال 2000 در بریتانیا تصویب شد، فعالیت های گروه هایی را که مرتکب اقدامات تروریستی می شوند و یا این اقدامات را برنامه ریزی کرده و تروریسم را ترغیب می کنند، می توان ممنوع کرد.

طبق این قانون همچنین فعالیت گروههایی را که به طور غیرقانونی اقدامات تروریستی را افتخار آمیز جلوه می دهند، می توان قدغن کرد.

انجم چودری، رهبر گروه "اسلام برای بریتانیا" دست داشتن در هر گونه خشونتی را رد کرده است.

یک سخنگوی این گروه به بی بی سی گفت اسلام برای بریتانیا یک سازمان "عقیدتی و سیاسی" است نه یک نهاد طرفدار خشونت.

اعلام این موضوع که این گروه قصد دارد در شهر ووتون باست، در بریتانیا تظاهرات ضد جنگ به راه اندازد موجب خشم بسیاری شده بود.

این شهر محل ادای احترام به سربازانی است که در جنگ افغانستان کشته شده اند.

گروه مورد بحث متعاقبا از اجرای این برنامه منصرف شد.

در همین حال عمر بکری محمد، موسس گروه المهاجرون، که در لبنان به سر می برد به بی بی سی گفت ممنوع کردن فعالیت این گروه تنها موجب افزایش محبوبیت المهاجرون شده و اعضای گروه را مجبور خواهد کرد به طور زیرزمینی فعالیت کنند.

ممنوعیت فعالیت گروه "اسلام برای بریتانیا" از روز پنجشنبه 14 ژانویه به اجرا در می آید. عضویت در این گروه یک جرم جنایی محسوب شده و مجازات تا ده سال زندان را به همراه خواهد داشت.

مطالب مرتبط