کمبل: بوش موجب تغییر سیاست بلر در قبال عراق نشد

کمبل
Image caption آلیستر کمبل گفت تونی بلر معتقد بود حمله به عراق آخرین حربه است

آلیستر کمبل، از مشاوران نزدیک تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا به کمیته ای که در باره جنگ عراق تحقیق می کند گفته است که ملاقات تونی بلر با جورج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا در آوریل سال 2002، سبب نشد که آقای بلر سیاست خود در قبال عراق را تغییر دهد.

آقای کمبل که هنگام اشغال عراق در سال 2003، سخنگوی تونی بلر بود گفت آقای بلر هیچوقت از او نخواسته بود که کار نادرستی انجام دهد.

اعضای کمیته تحقیق، در جریان یک جلسه سه ساعته از آقای کمبل که به عنوان شاهد احضار شده بود در باره نقش وی در جریاناتی که منجر به شروع جنگ عراق در مارس 2003 شده بود سئوال می کردند.

اعضای کمیته خواستار روشن شدن نقش او در تهیه پرونده ای شدند که در آن دلایلی ارائه شده بود که نشان می داد صدام حسین رهبر سابق عراق دارای سلاح های مخرب جمعی است.

کزیستوفر مایر، سفیر سابق بریتانیا در آمریکا که قبلا در کمیته تحقیق شهادت داده بود، گفته است که جورج بوش سبب شد که تونی بلر نظرش در باره عراق را تغییر دهد.

آلیستر کمبل این ادعا را "نادرست" خواند و گفت تونی بلر فکر نمی کرد که صرفا به دلیل اینکه جورج بوش قصد رویارویی با صدام حسین را دارد، باید به عراق حمله کرد.

وی گفت تونی بلر واقعا اعتقاد داشت که عراق قطعنامه های سازمان ملل متحد را نادیده گرفته و باید برای مسئله تسلیحات مخرب جمعی عراق، فکری کرد ولی در عین حال معتقد بود که جنگ آخرین حربه است و باید هنگامی به آن متوسل شد که تلاش های دیپلماتیک به نتیجه نرسیده باشد.

مخالفان جنگ عراق می گویند در خطر متوجه از جانب صدام حسین اغراق شده بود تا بهانه ای برای اشغال عراق وجود داشته باشد.

آقای کمبل که مهمترین کسی است که تاکنون به عنوان شاهد در کمیته تحقیق حضور می یابد، این موضوع را قویا رد کرده است.

تحقیقات هلند در باره جنگ عراق

در تحولی دیگر، تحقیقاتی که در هلند در باره قانونی بودن اشغال عراق توسط آمریکا و بریتانیا در سال 2003 صورت می گرفت، پایان یافته است.

نتیجه گیری این تحقیقات این است که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد اجازه این حمله داده نشده بود و متن قطعنامه 1441، که در باره عراق صادر شده بود را نمی توان چنین تفسیر کرد که اجازه می دهد کشورهای عضو می توانند رأسا به اقدامات نظامی علیه عراق متوسل شوند.

دولت هلند از اشغال عراق حمایت دیپلماتیک کرده ولی حمایت نظامی نکرده بود.

پس از کشف یادداشت های وزارت خارجه این کشور که قانونی بودن جنگ عراق را مورد سئوال قرار داده بود، دولت هلند دستور تحقیق در این باره را داد.

مطالب مرتبط