رئیس جمهوری "گمشده" نیجریه سکوت را شکست

یار آدوا
Image caption فعالان نیجریه ای می گویند غیبت طولانی رئیس جمهور، خلأ قدرت ایجاد کرده است

در پی ادامه نگرانی در باره سلامت اومارو یارآدوا، رئیس جمهوری نیجریه، وی به بی بی سی گفته است که در حال حاضر در بیمارستانی در عربستان سعودی تحت مداوا قرار دارد و امیدوار است پس از بهبودی هر چه زودتر به نیجریه بازگردد.

این مصاحبه تلفنی، اولین تماس وی با رسانه ها از هنگام بستری شدنش در ماه نوامبر گذشته به دلیل ناراحتی قلبی است.

ناظران می گویند از صدای وی چنین بر می آمد که او ضعیف و بیمار است.

در نیجریه، شرکت کنندگان در جریان تظاهرات کوچکی در ابوجا، گفتند که این مصاحبه آنان را قانع نکرده و آنها خواهان مشاهده وی در یک برنامه زنده تلویزیونی هستند.

تظاهرکنندگان می گویند غیبت رئیس جمهوری نیجریه یک خلأ سیاسی خطرناک ایجاد کرده است و می خواهند قدرت به معاون وی منتقل شود.

هفته گذشته یک گروه مدافع حقوق بشر نیجریه ای عرضحالی به پارلمان این کشور تسلیم داشت که در آن خواسته شده بود اومارو یارآدوا، رسما گمشده اعلام شده و گروهی مامور پیدا کردن او شوند.

در همین حال کانون وکلای نیجریه با تشکیل پرونده، درخواست کرده بود قدرت به معاون رئیس جمهوری این کشور منتقل شود و همچنین خواستار ابطال تمام تصمیماتی شده بود که کابینه نیجریه در غیاب رئیس جمهوری اتخاذ کرده است.

خبرنگاران می گویند به دلیل سیستم نوبتی بودن رهبری نیجریه بین دو بخش شمال و جنوب این کشور، موضوع بسیار پیچیده است.

آقای یارآدوا، اهل شمال نیجریه است در حالی که معاون وی اهل جنوب این کشور است و به همین جهت چنانچه اکنون یعنی در مدت باقیمانده از دوره ریاست جمهوری آقای یارآدوا، معاون وی پست ریاست جمهوری را عهده دار شود، مدت زمامداری وی کوتاه تر از معمول خواهد بود.

مطالب مرتبط