تبلیغی که جنجال آفرین شد

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا
Image caption آگهی ای که در آن از تصویر باراک اوباما استفاده شده است

شرکت پوشاک 'ودر پروف' در یک حرکت تبلیغاتی تازه، جنجال برانگیخت.

این شرکت، عکسی از باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا را که نوامبر سال گذشته بر روی دیوار چین در حال پیاده روی است، به یک بیلبورد تبلیغاتی عظیم تبدیل کرده و آن را در میدان تایمز شهر نیویورک که یکی از شلوغترین میدان‌های این شهر است، به معرض نمایش گذاشته اند.

'ودر پروف' ادعا می کند که آقای اوباما در این تصویر کتی به تن دارد که محصول شرکت آنهاست.

فردی استولمک، مدیر شرکت این شرکت در مصاحبه با رسانه ها گفت: "با دیدن این عکس که در سایت خبررسانی آسوشیتدپرس منتشر شد، حدس زدم کت دیده شده در تصویر، تولید شرکت ماست اما باز هم برای اطمینان یک نسخه از بهترین کیفیت این تصویر را خواستم".

وی ادامه می دهد: "پس از دیدن تصویر با کیفیت بالا از روی زیپ و دگمه ها مطمئن شدم که این کت ماست".

در بیلبورد تبلیغاتی مورد بحث، از اوباما به عنوان رییس جمهوری خوش تیپ یاد شده است.

عکس العمل دفتر رئیس جمهوری آمریکا به این اقدام تبلیغاتی، ماجرا را وارد مرحله ای تازه کرده است.

کاخ سفید طی نامه ای به رسانه ها اعلام کرده که قوانین محکم و سختگیرانه ای در برابر استفاده از نام رییس جمهوری و کاخ سفید برای بحث تبلیغات دارد.

اگرچه همین عکس العمل باعث شد تا نشریات نیویورک تایمز، نیویورک پست و پوشاک زنان از درج همین آگهی در نشریاتشان که خواسته اصلی روسای کمپانی بود، سرباز زدند اما هنوز خبری مبنی بر شکایت رسمی کاخ سفید از شرکت 'ودر پروف' منتشر نشده است.

آقای استولک در گفت و گو با نیویورک تایمز گفت: "اگر ما نامه یا تلفنی از طرف کاخ سفید دریافت کنیم که این عکس را به عنوان یک تبلیغ معرفی می کند، هرکاری لازم باشد خواهیم کرد. ما در صدد رویارویی با کاخ سفید نیستیم".

بنا به گفته شرکت 'ودر پروف'، آنها هزینه قابل توجهی به عنوان حق استفاده از عکس پرداخت کردند اما توافق نامه امضا شده ای با کاخ سفید ندارند.

از طرف دیگر، تحلیل ها حاکی از استراتژی 'ودر پروف' است که برای تبلیغ خود از خبرسازی چشم پوشی نمی کند و وارد شدن کاخ سفید در دعوای حقوقی بر سر این عکس، بردی برای کاخ سفید از لحاظ برابری طرفین دعوی در پی نخواهد داشت.