پاسخ احتیاط آمیز وزیرخارجه یمن به اظهارات متکی

ابوبکر قربی، وزیرخارجه یمن
Image caption مقامات یمنی تأکید کردند که به ارتشهای بیگانه اجازه حضور در خاکشان را نخواهند داد

پس از آنکه منوچهر متکی، وزیرامورخارجه، ایران هشدار داد که یمن ممکن است به افغانستان دیگری تبدیل شود، همتای یمنی او به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت که کشورش اجازه دخالت در امور داخلی خودش را نمی دهد.

منوچهر متکی دیشب ساعاتی پس از بازگشت از سفر به سوریه در جمع دانشجویان دانشگاه امام صادق حاضر شد تا به پرسشهای دانشجویان پاسخ گوید.

آقای متکی، درگیریهای جاری میان ارتش یمن و شورشیان زیدی را برادرکشی توصیف کرد و گفت آمریکا، بریتانیا و اسرائیل طرحی دارند که یمن را به افغانستان دیگری تبدیل کنند.

اشاره وزیر امورخارجه ایران به این "طرح"، به گزارشهای تأیید نشده و اظهارنظرهایی باز می گردد حاکی از اینکه آمریکا برای کمک به مبارزه ارتش یمن با القاعده، به یمن لشکرکشی نظامی کند.

اینکه او بریتانیا را هم در این "طرح" دخیل دانسته به نظر می رسد واکنشی است نسبت به همایشی بین المللی که قرار است اواخر ماه جاری میلادی برای بررسی اوضاع یمن در لندن تشکیل شود.

این همایش واکنشهایی هم داخل یمن به همراه داشته تا آنجا که شیخ عبدالمجید زندانی، یکی از علمای معروف یمن، برگزاری این همایش را مداخله در امورداخلی یمن و مقدمه ای برای لشکرکشی ارتشهای بیگانه قلمداد کرده است.

اما در روزهای اخیر که شایعه احتمال عملیات نظامی آمریکا و احیانا بریتانیا در یمن به شکل گسترده ای در رسانه ها مطرح شده بود، مقامات آمریکایی بشدت چنین احتمالی را رد کردند و مقامات یمنی هم تأکید کردند که به ارتشهای بیگانه اجازه حضور در خاکشان را نخواهند داد.

ابوبکر قربی، وزیرخارجه یمن در نشست روز سه شنبه (12 ژانویه) خود با خبرنگاران بار دیگر بر این موضع تأکید کرد اما هنگامی که بی بی سی فارسی واکنش او را به سخنان منوچهر متکی جویا شد به این جمله احتیاط آمیز بسنده کرد که یمن به هیچ کشور خارجی اجازه دخالت در امور خود را نمی دهد.

این در حالی است که چندی پیش هنگامی که منوچهر متکی به صورتی تلویحی از عملیات نظامی سعودی علیه شورشیان زیدی یمنی ابراز ناخرسندی کرده بود، واکنش مقامات یمنی به او لحنی تند داشت.

اما این بار اظهارات وزیرخارجه یمن بار دیگر تأیید می کرد که یمن با وجود اتهاماتی که مقاماتش پیوسته علیه ایران مطرح می کنند خواهان تیرگی روابط دیپلماتیک خود با ایران نیست.

مقامات یمنی هر گاه ایران را به حمایت از شورشیان زیدی متهم کرده اند این اتهام را به محافلی مذهبی و سیاسی در ایران نسبت داده اند و نه به خود حکومت، انتقاد آنان از حکومت بیشتر بر سر این است که چرا رسانه های دولتی ایران در برنامه های خود برخوردی یکجانبه با مسائل یمن دارند، مواضع و اظهارنظرهای شورشیان زیدی و حامیان آنها را منعکس می کنند و به نوعی نسبت به شورشیان همدلی از خود نشان می دهند.

متهم کردن حکومت ایران به دست داشتن در مسائل یمن عمدتا نه از جانب دولت یمن، بلکه از جانب مقامات حزب حاکم مطرح می شود که گاه ایران را حتی حامی القاعده هم می دانند.

تاکنون هر بار که گزارشهایی حاکی از حمایت مالی و تسلیحاتی ایران از شورشیان زیدی منتشر شده، دولت یمن این گزارشها را نه تکذیب کرده و نه تأیید و پیوسته در این زمینه موضعی احتیاط آمیز اتخاذ کرده است.

مطالب مرتبط