نگرانی از تلفات گسترده در زلزله هائیتی

آثار خرابی در پورتو پرنس
Image caption پورتو پرنس پایتخت هائیتی ظاهرا در این زلزله آسیب شدیدی دیده است

بیم آن می رود که وقوع یک زلزله قوی به قدرت هفت و سه دهم درجه در مقیاس ریشتر در نزدیکی سواحل هائیتی، باعث تلفات گسترده در پایتخت این کشور و اطراف آن شده باشد.

بدترین زلزله هائیتی طی دو قرن اخیر باعث وارد شدن خسارات جدی به دفتر سازمان ملل در هائیتی شد و "شمار بزرگی" از خدمه آن مفقود گزارش می شوند.

کاخ ملی و یک بیمارستان از جمله ساختمان هایی هستند که به شدت آسیب دیده اند و امدادگران درحال حفر کردن آوار برای یافتن بازماندگان هستند.

فرستاده هائیتی در آمریکا گفت که این زلزله باعث "فاجعه ای در ابعاد بزرگ" شده است.

به گزارش مرکز مطالعات زمین شناسی آمریکا کانون زلزله که در ساعت چهار و 53 دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی روی داد، در 15 کیلومتری جنوب غربی پورتو پرنس بود. دو پس لرزه به قدرت پنج و نه دهم و 5/5 درجه لختی پس از لرزش اولیه روی داد.

یک خبرنگار رویتر در پورتو پرنس گفت که "ده ها مرده و مجروح" را در ویرانه های ساختمان ها دیده است.

این خبرنگار افزود: "همه چیز شروع به لرزیدن کرد، مردم فریاد می کشیدند، خانه ها شروع به ریختن کرد... هرج و مرج کامل برقرار است."

کارل زلنکا، نماینده گروه "خدمات امدادرسانی کاتولیک" در پورتو پرنس، به همکارانش در آمریکا گفته است که "باید هزاران نفر در زلزله مرده باشند."

گفته می شود که ارتباطات تلفنی با این کشور به شدت مختل شده است.

نیک دیویس خبرنگار بی بی سی که در جامائیکا در همسایگی هائیتی به سر می برد می گوید که ظاهرا زمین برای بیش از یک دقیقه در هائیتی می لرزیده است.

به گفته او مردم برای نجات کسانی که زیر آوار به تله افتاده اند از هر وسیله ای از جمله وسایل کشاورزی استفاده می کنند.

خبرنگار ما می افزاید هائیتی به عنوان فقیرترین کشور در نیمکره غربی احتمالا برای مقابله با پیامدهای این زلزله نیازمند کمک های بین المللی خواهد بود.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت که برای مردم هائیتی دعا می کند و افزود آمریکا برای یاری رساندن به آنها آماده است.

ریموند جوزف سفیر هائیتی در آمریکا به "سی ان ان" گفت: "فکر می کنم این واقعا فاجعه ای در ابعاد بزرگ باشد."

مایک بلانپاید از مرکز زمین شناسی آمریکا گفت که با توجه به محل و ابعاد زلزله، سه میلیون نفر لرزش ناشی از آن را حس کرده اند.

یک مقام آمریکایی که در حال بازدید از هائیتی است به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت "که آسمان در اثر بلند شدن غبار خاکستری شد" و اینکه او از دور صدای فریاد مردم را شنیده است.

بیل کلینتون رئیس جمهوری سابق آمریکا که فرستاده ویژه سازمان ملل در امور هائیتی است در بیانیه ای با ابراز همدردی با مردم هائیتی نوشت: "دفتر من و باقی سیستم سازمان ملل اوضاع را زیر نظر دارند و متعهد هستیم هر چه می توانیم برای کمک به مردم هائیتی در مزینه امدادرسانی، بازسازی و بهبود انجام دهیم."

سازمان ملل در بیانیه ای در نیویورک گفت که ستاد محلی آن در هائیتی "و همچنین سایر تاسیسات سازمان ملل در آن کشور خسارات جدی دیده است."

براساس این بیانیه "شمار بزرگی از خدمه مفقود هستند."

سازمان ملل نیرویی برای ایجاد ثبات در هائیتی دارد و نقشی مهم در ایجاد امنیت در آن کشور بازی می کند.

مطالب مرتبط