کاهش بودجه بریتانیا 'شمار نیروهای نظامی را کم خواهد کرد'

یک موسسه تحقیقات نظامی در بریتانیا پیش بینی کرده که ممکن است میزان نیروهای نظامی این کشور به خاطر کمبود مالی تا 25 درصد کاهش یابد.

"موسسه سلطنتی خدمات نظامی و امنیتی بریتانیا" (RUSI)،در گزارشی جدید آورده است شمار پرسنل آموزش دیده نظامی ممکن است تا سال 2016، از 175 هزار نفر به 140 هزار نفر کاهش یابد.

بنا به گزارش این موسسه معتبر که مقرش در لندن است، هزینه نگهداری سربازان و تجهیزات نظامی در حال افزایش و کاهش بودجه ارتش "غیر قابل اجتناب است."

اما وزارت دفاع بریتانیا گفت وزیر دارایی این کشور اطمینان داده است که بودجه بخش های مختلف این وزارتخانه در سال آتی میلادی به هیچوجه کاهش نخواهد یافت.

وزارت دفاع بریتانیا گفت از آنجایی که هزینه های آتی این وزارتخانه هنوز محاسبه نشده است، ارائه یک ارزیابی معنی دار از این خرج ها فراتر از سال 2011 امکان پذیر نیست.

گزارش موسسه تحقیقاتی "آر یو اس آی"، می گوید دولت بریتانیا یا باید "عذاب سیاسی کاهش یکجای بودجه را تحمل کند یا این کاهش را خرد خرد متحمل شود."

بازنگری امور دفاعی

پرفسور ملکولم چالمرز، نگارنده این گزارش هشدار داد دولت بریتانیا گزینه های سختی را در پیش رو دارد و صرفه جویی، چاره کار وزارت دفاع نخواهد بود.

او گفت حتی اگر محتاطانه نگاهی مثبت به موضوع بودجه نظامی داشته باشیم، فشارهای مالی بر دولت بریتانیا به معنی آن است که بودجه نظامی این کشور احتمالا تا سال 2017، یازده درصد کاهش خواهد داشت و نباید فکر کرد که کاهشی شدیدتر و در حد پانزده درصدی در طی سه سال آینده نامحتمل است.

پرفسور چالمرز همچنین گفت هر حزبی در بریتانیا روی کار بیاید در هر صورت با کاهش بودجه مواجه خواهد بود.

او گفت هر دولت جدیدی که در انتخابات آتی بریتانیا روی کار بیاید شدیدا وسوسه خواهد شد تصمیم های دشوار و بالقوه انتقاد برانگیز را به تعویق بیاندازد و برنامه های بودجه خود را به جای یک دهه برای دو سه سال در نظر بگیرد.

نگارنده گزارش جدید موسسه آر یو اس آی به بی بی سی گفت: "برنامه ریزی برای امور دفاعی باید دراز مدت باشد نه سال به سال چون برنامه ریزی کوتاه مدت پرخرج تر است."

پیش بینی های این موسسه در حالی مطرح شده است که به زودی بیل رامل، وزیر دفاع بریتانیا در باره آینده نیروهای مسلح این کشور نطقی مهم را ایراد خواهد کرد.

محافظه کارها، حزب اصلی مخالف دولت بریتانیا و حزب حاکم کارگر گفته اند پس از برگزاری انتخابات سراسری در بریتانیا بازنگری های استراتژیک را در مورد امور دفاعی این کشور انجام خواهند داد.

تازه ترین بازنگری بودجه نظامی بریتانیا در سال 1998 انجام شد.

مطالب مرتبط