اسرائیل برای پایان نزاع دیپلماتیک از ترکیه عذرخواهی کرد

سفیر ترکیه در دیدار با دنی آیالون
Image caption این جنجال به نحوه رفتار مقام اسرائیلی با سفیر ترکیه مربوط می شد

اسرائیل در تلاشی برای پایان دادن به نزاع بر سر نحوه برخورد با سفیر ترکیه در تل آویو، از آن کشور عذرخواهی کرده است.

نخست وزیر اسرائیل گفت امیدوار است که این عذرخواهی "به ماجرا پایان دهد."

آنکارا تهدید کرده بود که در صورت عدم دریافت عذرخواهی رسمی از اسرائیل تا عصر چهارشنبه، سفیر خود را فراخواهد خواند.

عبدالله گل رئیس جمهوری ترکیه گفت که اگر اسرائیل علنا عذرخواهی نکند سفیر این کشور "با اولین هواپیما به کشور بازخواهد گشت."

براساس بیانیه ای که دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل صادر کرد او در نامه عذرخواهی "بار دیگر نگرانی خود را نسبت به سرد شدن روابط میان اسرائیل و ترکیه" ابراز کرد و به مقام ها دستور داد "راه هایی را برای جلوگیری از این روند بیابند."

اختلاف نظر میان دو کشور زمانی بالا گرفت که دنی آیالون، معاون وزیر امور خارجه اسرائیل، از اوگوز چلیک کل، سفیر ترکیه در تل آویو خواست به دفترش برود و در باره پخش یک سریال تلویزیونی در ترکیه، توضیح دهد.

او ترتیبی داده بود که سفیر مذکور در جایی بنشیند که پایین تر از او قرار بگیرد و همچنین پرچم ترکیه را از روی میز برداشته بود.

ملاقات معاون وزیر امور خارجه اسرائیل با سفیر ترکیه به خاطر اعتراض به سریال تلویزیونی به نام "دره گرگ ها" بوده است.

داستان این سریال تلویزیونی که در ترکیه بیننده زیادی دارد، درباره عملیات سازمان جاسوسی اسرائیل است که نوزادان را می دزدد و آنها را یهودی می کند.

جاناتان مارکوس، تحلیلگر بی بی سی در امور دیپلماتیک، می گوید که اسرائیل بر این تصور است که ترکیه تلاش های خود را برای نزدیک تر شدن به جهان عرب افزایش داده و این وضعیت باعث شده است که تردیدهایی در باره رابطه دوستانه و دراز مدت میان ترکیه و اسرائیل ایجاد شود.

ترکیه از مدت ها پیش متحد اسرائیل بوده است، اما پس از آن که دولت این کشور چند بار از اسرائیل به خاطر حمله سه هفته ای به نوار غزه انتقاد کرد، روابط دو کشور رو به سردی گذاشته است.

مطالب مرتبط