'قزاقستان پلی است میان کشورهای غربی و شرقی'

Image caption مدافعان حقوق بشر می گویند قزاقستان هرگز انتخاباتی عادلانه برگزار نکرده است

قزاقستان در اولین روز کاری خود به عنوان رئیس دوره ای سازمان امنیت و همکاری اروپا برنامه سال 2010 این سازمان را اعلام کرد.

نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان، روز پنجشنبه (14 ژانویه)،در پیامی برای گردهمایی این سازمان در اتریش گفت اولویت های این سازمان تحت ریاست دولتش شامل مبارزه با تروریسم، حل جنگ ها و بازسازی افغانستان خواهد بود.

او در پیامی ویدیویی گفت: "سوال مهمی که سازمان امنیت و همکاری اروپا برای آینده خود با آن روبروست این است که آیا می تواند به ساختاری تبدیل شود که تنوع را در جهان قرن بیست و یکم درک کند یا این که همچنان سازمانی می ماند که دارای چند بلوک است که در آن غرب از آنچه که در شرق وین (پایتخت اتریش) می گذرد، بی خبر است."

آقای نظربایف، که بیست سال از ریاستش بر قزاقستان می گذرد تاکید داشته است که کشورش آهسته و پیوسته به سمت دموکراسی می رود و "این کشور در جستجوی آزادی های بیشتر سیاسی است."

سازمان امنیت و همکاری اروپا به دنبال ترویج دموکراسی و اصول حقوق بشر در جهان است و تصمیم این که ریاست این سازمان برای یک سال به قزاقستان داده شد، مورد انتقاد بوده است.

قزاقستان سابقه بدی در زمینه آزادی های مدنی و آزادی مطبوعات داشته است.

در هر حال، کنات سودابایف، وزیر امور خارجه قزاقستان، به جلسه امروز در وین گفت حقوق بشر، دموکراسی و قانون مسائلی بنیادین هستند.

برخی از دیپلمات ها در وین ابراز امیدواری کرده اند که رئیس شدن قزاقستان باعث خواهد شد شکاف میان کشورهای غربی و شرقی کاهش یابد.

اما برخی دیگر احتمالا با نقطه نظر وزیر امور خارجه اتریش که گفته است موفقیت قزاقستان در رهبری دوره ای سازمان امنیت و همکاری اروپا با پیشرفت خود این کشور در حوزه حقوق بشر، دموکراسی و قانون محک زده می شود.

مطالب مرتبط