'زلزله هائیتی موجب بیخانمان شدن 300 هزار نفر شده'

منطقه زلزله زده
Image caption سازمان ملل متحد می گوید ده درصد پورتو پرنس کاملا ویران شده است

سازمان ملل متحد می گوید شمار قربانیان زلزله هائیتی به 50 هزار نفر و شمار بیخانمان شدگان به 300 هزار نفر می رسد.

یک سخنگوی این سازمان گفت ده درصد پورتو پرنس، پایتخت هائیتی کاملا ویران شده اگر چه در برخی نواحی ممکن است تا پنجاه درصد تمام ساختمان ها منهدم شده باشد.

فرانسه قدرت استعماری سابق هائیتی، می گوید با آمریکا، برزیل و کانادا در باره تشکیل یک کنفرانس بین المللی از کشورهای کمک دهنده برای بازسازی هائیتی موافقت کرده است.

در تحول دیگری، ژان برتراند آریستید، رئیس جمهوری سابق هائیتی که در تبعید در آفریقای جنوبی زندگی می کند، ابراز آمادگی کرده تا برای کمک به تلاش های بازسازی به هائیتی بازگردد.

آقای آریستید، در سال 2004 از مقام خود برکنار شد.

در انتظار کمک

در همین حال کسانی که از زلزله سه روز قبل در هائیتی جان سالم به در برده اند، سومین شب را بدون سرپناه و در میان اجسادی که دفن نشده در پورتو پرنس در خیابان ها افتاده اند، به صبح رسانده اند.

کمک های بین المللی هوایی در حال رسیدن به هائیتی است ولی تا کنون کمتر نشانه ای از این که مواد کمکی از فرودگاه بیرون برده شده و به نیازمندان می رسد دیده می شود.

قرار است امروز یک ناو هواپیما بر آمریکایی برای کمک رسانی به منطقه برسد.

این ناو مجهز به تخت های بیمارستان و یک باند پرواز است که ظرفیت قبول 20 هلیکوپتر را دارد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، اعلام کرده است کشورش در یکی از بزرگترین عملیات های کمک رسانی در تاریخ معاصر این کشور ۳۵۰۰ نیروی ارتش و ۲۲۰۰ نفر از سربازان نیروی دریایی آمریکا را برای کمک به زلزله زدگان هائیتی به این کشور اعزام کرده است.

Image caption امکانات باقی مانده در هائیتی پاسخگوی نیاز زلزله زدگان نیست

با توجه به تخریب دفتر سازمان ملل مستقر در هائیتی، اکنون این سازمان، مرکزی را برای سازماندهی کمک ها در فرودگاه هائیتی راه اندازی کرده است.

یکی از سخنگویان صلیب سرخ گفته است سیستم مخابراتی دوباره به کار افتاده اما هنوز دسترسی به بسیاری از نقاط شهر دشوار یا غیر ممکن است.

یکی از سخنگویان آژانس کمک رسانی سازمان ملل اعلام کرده است در این مرحله از کمک رسانی، اولویت نخست یافتن بازماندگان و نجات یافتگان زلزله که زیر آوار گرفتار شده اند است. این سخنگوی سازمان ملل گفت نیروهای کمک رسانی و تیم های نجات با تمام سرعت و توان مشغول فعالیت هستند.

جمهوری هائیتی حدود ۹ میلیون جمعیت دارد که بیش از نود درصد آنان از نژاد سیاه و بقیه سفید پوست و یا از نژاد مختلط و اکثرا مسیحی پیروی کلیسای کاتولیک هستند و زبان رسمی این کشور فرانسه و گویش بومی فرانسوی است.

از نظر اقتصادی، هائیتی یکی از فقیرترین کشورهای جهان محسوب می شود و بر اساس تخمین های سازمان ملل، بیش از هشتاد درصد از جمعیت این کشور زیر خط فقر قرار دارند.

مطالب مرتبط