بیشتر اسباب بازی های هندی سمی هستند

Image caption بخشی از اسباب بازی ها از چین و تایوان وارد هند می شود

یک گروه معتبر طرفدار محیط زیست در هند با انتشار گزارشی اعلام کرده بسیاری از اسباب بازی های پلاستیکی که در این کشور به فروش می رسد احتمالا حاوی مواد شیمیایی مضر فتالیت هستند که برای کودکان خطرناک است.

مرکز علوم و محیط زیست موسوم به (CSE) پس از مطالعه بر روی نمونه ای از اسباب بازی های هندی دریافت که تمامی این اسباب بازی ها حاوی سطح بالایی از ذرات فتالیت هستند.

فتالیت ها مواد شیمیایی است که برای نرمتر کردن پلاستیک استفاده می شود.

این گروه حافظ محیط زیست می گوید هند هیچ قانونی برنحوه استفاده از این ماده شیمیایی ندارد.

سونیتا نارایان، مدیرمرکز علوم و محیط زیست در یک کنفرانس خبری در دهلی گفت :"با مطالعه بر روی نمونه اسباب بازی های فروخته شده در هند دریافتیم تمامی این اسباب بازی هاحاوی میزان بالایی از ماده شیمیایی فتالیت است. "

به گفته خانم نارایان، میزان ماده شیمیایی فتالیت در این اسباب بازی ها از میزان تعیین شده بیشتر بود.

بخشی از این اسباب بازی ها از چین و تایوان وارد شده و بخش دیگری هم در هند تولید شده است.

در این تحقیق همچنین تاکید شده بچه های کوچک به این دلیل که دوست دارند اسباب بازی ها را در دهانشان بگذارنند بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

هند به طور داوطلبانه استانداردهایی را درمورد میزان ایمنی اسباب بازی هایی که در کشور تولید شده ، اعمال می کند، اما هیچگونه مقررات مشخصی در این باره وجود ندارد.

خبرگزاری رویتر به نقل از سونیتا نارایان، گفته است :" من فکر می کنم نادیده گرفتن قوانین و مقررات در هند واقعا نگران کننده باشد. این وظیفه دولت ماست نه چین. دولت چین مسئول کشور خودش است."

مرکز علوم و محیط زیست، از دولت هند خواسته تا هر چه سریعتر استانداردهایی اجباری بر نحوه تولید اسباب بازی ها اعمال کند.