تشکیل یک ائتلاف انتخاباتی توسط نخست وزیر سابق عراق

ایاد علاوی
Image caption ایاد علاوی از سیاستمداران عراقی طرفدار غرب است

ایاد علاوی، نخست وزیر سابق عراق تشکیل یک ائتلاف انتخاباتی را رسما اعلام کرده است.

این ائتلاف جدید که "عراقیه" نام دارد در انتخابات پارلمانی آینده عراق که ماه مارس سال جاری میلادی برگزار می شود، شرکت خواهد کرد.

ائتلاف عراقیه، غیر فرقه ای است و سیاستمداران سنی و شیعه مذهب را در یک گروه ملی گرای عمدتا سکولار در یک جا گرد می آورد.

خبرنگاران می گویند ائتلاف جدید می تواند رقیب مهمی برای احزاب سیاسی شیعه باشد که در دولت کنونی عراق در اکثریت قرار دارند.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق نیز یک ائتلاف جدید انتخاباتی تشکیل داده است که در آن شخصیت های عرب سنی و کرد به حزب عمدتا شیعه وی موسوم به "دولت قانون" ملحق شده اند.

ایاد علاوی که طرفدار غرب است یک سیاستمدار شیعه است که در پی اشغال عراق توسط نیروهای به رهبری آمریکا در سال 2003، به مدت کمتر از یک سال در سال 2004 نخست وزیر عراق بود و سپس جای خود را به ابراهیم جعفری داد.

پس از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق،نوری المالکی جانشین ابراهیم جعفری شد.

در تحولی دیگر، در پی رد صلاحیت 500 کاندیدا توسط کمیسیون انتخاباتی عراق، محمد الحیدری، نماینده پارلمان و از اعضای مجلس اعلای اسلامی عراق، این رد صلاحیت را تایید کرده و حزب سابق بعث عراق را که غیر قانونی اعلام شده بدتر از حزب نازی آلمان دانسته است.

رد صلاحیت کاندیداها در پی تسلیم اسامی کاندیداها به کمیسیون انتخاباتی، توسط نهادی بود که در باره ارتباط نامزدها با حزب سابق بعث عراق که غیرقانونی اعلام شده تحقیق می کند.

صدام حسین رئیس جمهوری سابق عراق رهبر این حزب بود.

خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید این مسئله بسیار بحث انگیز است چون بعضی از سیاستمداران سنی مذهب ممکن است از کسانی باشند که هنوز تمایلاتی به این حزب منحله دارند و رقبای سیاسی شان از این مسئله برای فاقد صلاحیت دانستن آنان استفاده می کنند.

طبق مقررات، رد صلاحیت شدگان نمی توانند تقاضای تجدید نظر در تصمیم کمیسیون انتخاباتی را بکنند.

عبدالقادر العبیدی، وزیر دفاع عراق و صالح المطلک یک سیاستمدار ملی گرا از جمله ۴۹۹ کاندیداهایی هستند که از شرکت در انتخابات پارلمانی که قرار است 7 مارس برگزار شود، محروم شده اند.

صالح المطلک نماینده کنونی مجلس عراق که در انتخابات محلی سال گذشته در مناطق عرب نشین سنی، رأی قابل توجهی به دست آورده بود، در ائتلاف جدید ایاد علاوی عضویت دارد.

بسیاری از عرب های سنی عراق، انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۵ را تحریم کرده بودند.

انتخابات پارلمانی آینده عراق یک محک واقعی برای موفقیت روند آشتی ملی است و قبل از تخلیه کامل عراق از نیروهای آمریکایی برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط