چشم انداز فعالیت های سیاسی اخوان المسلمین در مصر

محمد بدیع
Image caption آقای بدیع از اعضای محافظه کار اخوان المسلمین محسوب می شود

جنبش غیرقانونی اخوان المسلمین که بزرگ ترین گروه مخالف دولت مصر است محمد بدیع را که یک چهره محافظه کار است به عنوان رهبر جدید خود معرفی کرده است.

آقای بدیع که 66 سال دارد یک استاد دانشگاه در مصر علیا است.

انتخاب وی به سمت رهبری اخوان المسلمین توسط اعضای ارشد این گروه، در پی انتخابات داخلی سال گذشته است که در آن محافظه کاران رأی قابل توجهی به دست آوردند و اطلاح طلبان را شکست دادند.

در کنفرانس خبری که برای اعلام این خبر و نیز جشن گرفتن انتخاب رهبر جدید تشکیل شده بود، اعضای اخوان المسلمین سعی می کردند صحنه ای ایجاد نکنند که موجب واکنش مقامات امنیتی مصر شود.

برخی از تحلیلگران معتقدند که انتخاب یک رهبر محافظه کار ممکن است سبب شود که اخوان المسلمین از دخالت در سیاست های مصر فاصله بگیرد و توجه خود را بر فعالیت های مذهبی و اجتماعی متمرکز کند.

تشکیلات اسلامگرای اخوان المسلمین که در سال 1928 توسط حسن البنا تاسیس شد، در مصر رسما غیرقانونی اعلام شده ولی مقامات مصری به نحوی با آن مدارا می کنند.

در سال 2005، این گروه توانست یک پنجم کرسی های پارلمانی را در انتخابات عمومی مصر به خود اختصاص دهد.

این پیروزی موجب غافلگیری حزب حاکم مصر و متحدین غربی اش شد.

اعضای اخوان المسلمین به عنوان کاندیداهای مستقل در این انتخابات شرکت کرده بودند.

این گروه اکنون تاکتیک های خود برای انتخابات پارلمانی آینده مصر که قرار است در سال جاری میلادی برگزار شود، مد نظر قرار داده است.

به همین دلیل می توان گفت که انتخاب محمد بدیع برای رهبری اخوان المسلمین در وقت بسیار حساسی انجام گرفته است.

یولاند کنل، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید مبارزه دولت با این گروه از طریق دستگیری ها، محاکمه نظامی و ترمیم قانون اساسی سبب شده که بعضی از اعضای اخوان المسلمین از خود سئوال کنند که آیا بهای فعالیت های سیاسی آنان بیش از حد گران نیست؟

خبرنگار بی بی سی می افزاید بسیاری از اعضای محافظه کار اخوان المسلمین ترجیح می دهند که خدمات اجتماعی انجام دهند.

ولی اصلاح طلبان جوان عموما با این نظر مخالفند و به شرکت در فعالیت های سیاسی اصرار می ورزند.

یولاند کنل می گوید پی آمدهای شکاف در داخل تشکیلات اخوان المسلمین، از مصر فراتر رفته است.

برای بسیاری از گروه های اسلامگرا در جهان عرب نیز اکنون این مشکل پیش آمده و در صدد ارزیابی فعالیت های سیاسی خود بر آمده اند.

مطالب مرتبط