کراچی محل امن پیکارجویان طالبان

Image caption نگرانی عمده نسبت به افزایش نفوذ طالبان در کراچی است

بیم و اضطراب در مورد احتمال بازگشت درگیری و خونریزی به کراچی در پاکستان،که در دهه 80 و 90 میلادی تحت تاثیر خشونت ها قرارگرفته بود، افزایش یافته است.

نگرانی عمده نسبت به افزایش نفوذ طالبان در این شهر و حضور آنها در خارج از پایگاه سنتی شان، در شمال غرب پاکستان ابراز می شود.

یافتن شواهدی درباره حضور طالبان در تنها بندر پاکستان و مرکز بازرگانی این کشور امری دشوار نیست.

ریشه طالبان

عمران آفریدی، یکی از رهبران محلی پشتون ها در پاکستان می گوید:" شما در این جا می توانید شاهد حضور طالبان باشید."

به گفته آقای آفریدی پشتون ها ( اقلیتی کهشورشیان طالبان ریشه در آن دارند )، در همسایگی ما زندگی می کنند، اما هیچ یک از آنها جنگ طلب نیستند.

شهر اورنگی با نزدیک به 8 میلیون نفر جمعیت، محل زندگی اکثریت طبقه کارگر در کراچی است.

اما این شهر همچنین محلی مناسب، برای رشد اختلافات نژادی و فرقه ای بشمارمی رود.

این شهر همچنین از محل های اصلی درگیری بین پشتون ها وگروهی موسوم به " مهاجرین" در دهه 1980 میلادی بوده است.مهاجرین، افرادی هستند که به زبان اردو صحبت می کنند و در دوران تقسیم هند از این کشور به پاکستان آمده بودند.

شهر کراچی، همواره شاهد تنش بین گروههای نژادی مختلف بوده است، اما پس از یک دوره نسبتا آرام، این تنش ها بار دیگر بروز کرده است.

گروهی که نماینده اکثریت مهاجرین است و به "جنبش متحد قومی" شناخته می شود، می گوید:" شهر کراچی به دلیل افزایش شمار مهاجرت پشتون ها از نواحی شمالی که درگیر جنگ است ، به شدت تحت نفوذ طالبان قرار گرفته است.

هر چند دولت پاکستان در ابتدا چنین مسئله ای را انکار کرده بود، اما در حال حاضر آنها افزایش حضور طالبان را در کراچی تایید می کنند.

مقامات سرویس های اطلاعاتی می گویند، رهبران القاعده و طالبان درپی عملیات ارتش در شمال پاکستان به کراچی پناه آورده اند.

در واقع، در گزارش های اخیری که در مطبوعات منتشر شده آمده هم اسامه بن لادن و هم ملاعمر رهبر طالبان در حال حاضر در این شهر پنهان شده اند. هر چند که در حال حاضر شواهدی برای تایید این ادعاها وجود ندارد.

اما واقعیت این است که دستگیری افراد مظنون وابسته به طالبان همچنان در اولویت قراردارد.

Image caption دستگیری افراد وابسته به طالبان که در بمب گذاری ها دخالت دارند در اولویت قرار دارد.

عملیات پلیس علیه پیکارجویان طالبان از زمان بمبگذاری در یکی از مراسم مذهبی مسلمانان در دسامبر سال گذشته که منجر به کشته شدن دست کم 43 نفر و مجروح شدن شمار بسیاری شد، شدت گرفته است.

یاسمین سید، یکی از معلمان محلی مدرسه، درباره این حادثه می گوید:"من به همراه خانواده ام در زمان انفجار بمب در محل حضور داشتیم. شدت انفجار بسیار زیاد بود.تعداد زیادی بر اثر این انفجار کشته وزخمی شدند."

ادامه خشونت ها

پس از این انفجار ، انگشت اتهام در وهله اول پیکارجویان طالبان را نشانه رفت و حتی این ادعا هم مطرح شد که یکی از فرماندهان رده اول طالبان، مسئولیت این انفجار را برعهده گرفته است.

هر چند که بعدا سخنگوی رسمی طالبان این موضوع را رد کرد، اما نیروهای وابسته به این گروه همچنان در ردیف اصلی ترین مظنونین باقی ماندند.

مصطفی کمال، شهردار کراچی، می گوید:"در سه سال گذشته، هیچ کس به هشدارهای ما در این باره اهمیتی نداده است."

به گفته شهردار کراچی، در حالی که پشتون ها، شهروندانی هستند که از قانون اطاعت می کنند، اما پیکارجویان طالبان از هویت آنها سوء استفاده می کنند.

یکی از مقامات محلی پلیس، با تایید این مسئله که دستگیری پیکارجویان طالبان در همه زمانها اولویت دارد، خاطرنشان می کند که بسیاری از این افراد فرماندهانی هستند که از رده بالایی برخوردار نیستند و از سوات و یا وزیرستان به این جا آمده اند.

به گفته این مقام محلی تقریبا تمامی این افراد قبل از آغاز هر حمله ای، دستگیر شده اند.

دستگیری یکی از این افراد زمانی صورت گرفت که قصد داشت در خانه اش مواد منفجره را با هم ترکیب کند. در جریان این اقدام او 8 پیکار جو کشته و چندین نفر مجروح شدند.

یکی از مامورین تحقیق به بی بی سی گفته :"این فرد پس از دستگیری به ما گفت آنها قصد داشتند به یک آکادمی آموزشی پلیس حمله کنند ."

این افراد ترکیبی از پیکارجویان وابسته به طالبان و لشکر جنگوی، که یک گروه نزدیک به القاعده است ، بودند.

این حادثه در شهربلدیا، نزدیک به اورنگی اتفاق افتاد. از این مناطق درحال حاضر به عنوان محلی امن برای نیروهای طالبان و القاعده یاد می شود.

این در حالی است که افراد محلی چنین موضوعی را رد می کنند. به گفته آنها اکثریت پشتون ها در این مناطق با آرامش زندگی می کنند.

Image caption مردم محلی در اورنگی نسبت به رشد افراطیون هشدار داده اند.

اما مردم محلی همچنین در عین حال نسبت به رشد افراطیون دراین منطقه هشدار داده اند.

آسیم از معلمان محلی معتقد است ، فقر و محرومیت عامل اصلی بروز اقداماتی افراطی در این منطقه است. در این جا دسترسی به سیستم بهداشتی و یا تجهیزات آموزشی وجود ندارد.

صحبت های آسیم چندان هم نادرست نیست. تا شعاع 10 کیلومتری در این منطقه خبری از بیمارستانی با تجهیزات کافی وجود ندارد. وضعیت آب و برق هم مناسب نیست.

به گفته آسیم، اگر طالبان به این جا بیاید و به جوانان وعده هایی فریبنده بدهد، در این صورت چه کسی می تواند نسل جوان را که تحت تاثیر پیام طالبان قرار گرفته، مقصر بداند.

مطالب مرتبط