استفاده اف بی آی از عکس سیاستمدار اسپانیایی برای بازسازی تصویر بن لادن

بن لادنتصویر اسامه بن لادن در سال 1998 (چپ)، تصویر بازسازی شده اف بی آی از بن لادن (وسط)، تصویر  سیاستمدار اسپانیایی
Image caption تصویر اسامه بن لادن در سال 1998 (چپ)، تصویر بازسازی شده اف بی آی از بن لادن (وسط)، تصویر سیاستمدار اسپانیایی (راست)

یک سیاستمدار اسپانیایی می گوید از اینکه اف بی آی عکس او را برای بازسازی دیجیتالی تصویر مسن شده اسامه بن لادن بکار گرفته حیرت زده شده است.

گاسپار لامازارس نماینده پارلمان اسپانیا می گوید پس از اینکه متوجه شده از مو و بخشهایی از صورتش برای به تصویر کشیدن اسامه بن لادن استفاده شده دیگر برای سفر به آمریکا احساس امنیت نمی کند.

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه عکسهایی منتشر کرد که تصویر احتمالی اسامه بن لادن را در سن 52 سالگی نشان می دهد.

اما آقای لامازارس می گوید استفاده اف بی آی از تصویر واقعی یک شخص برای این منظور "شرم آور" است.

به گزارش روزنامه اسپانیایی الموندو یک سخنگوی اف بی آی (پلیس فدرال آمریکا) تصدیق کرده که از عکس های موجود در جستجوگر گوگل برای این بازسازی دیجیتالی استفاده شده است.

مقام های آمریکایی گفته اند از تصویر آرشیوی سال 1998 اسامه بن لادن استفاده کرده اند تا یک دهه سالخوردگی و تغییرات احتمالی در چهره و ریش او را نمایش دهند.

این تصاویر که در وبسایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده او را با ریش و بدون ریش نشان می دهد.

"هوشمندی ناچیز"

آقای لامازارس که 52 سال دارد و رهبر پیشین ائتلاف چپ متحد در پارلمان اسپانیا بوده می گوید خبر شباهتش با تصویر مسن شده بن لادن را باور نمی کرده است.

وی می افزاید پس از مشاهده تصویر منتشر شده وزارت خارجه آمریکا متوجه شده پیشانی، مو و خطوط چانه اش از روی یکی از عکس های قدیمی مبارزات انتخاباتی او کپی و برای بازسازی چهره بن لادن استفاده شده است.

این سیاستمدار اسپانیایی می گوید از اینکه از عکس او برای شناسایی یک تروریست استفاده شده "هم حیرت زده و هم عصبانی" شده است.

به گفته او این حاکی از "هوشمندی ناچیز" سرویس های امنیتی آمریکاست.

وی با تاکید بر اینکه به جای اسامه بن لادن این امنیت اوست که اکنون به خطر افتاده افزود ممکن است دست به اقدامات قانونی بزند.

روزنامه اسپانیایی الموندو به نقل از کن هافمن سخنگوی اف بی آی نوشت کارشناس پلیس فدرال آمریکا چون نتوانسته بود از نرم افزارهای موجود تصویر مناسبی برای بن لادن تهیه کند، از عکس آقای لامازارس بر روی اینترنت استفاده کرده است.

این سخنگو افزود کارشناس اف بی آی نمی دانسته این تصویر متعلق به کیست و انگیزه نادرستی نداشته است.

اسامه بن لادن که گروه القاعده را بوجود آورده در صدر فهرست افراد تحت تعقیب آمریکا قرار دارد.

او متهم است عامل فجایعی همچون بمبگذاری در سفارتخانه های آمریکا در آفریقا و حملات یازده سپتامبر 2001 به نیویورک و واشنگتن بوده است.

احتمال می رود اسامه بن لادن در مناطق کوهستانی مرزهای پاکستان و افغانستان مخفی شده باشد.

مطالب مرتبط