به روز شده:  08:05 گرينويچ - 17 ژانويه 2010 - 27 دی 1388

کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان هائیتی هنوز کند است

امدادگران می گویند که روند امدادرسانی به زلزله زدگان هائیتی به دلیل مشکلات موجود در بخشی از این روند، هنوز کند است.

امدادگران سازمان ملل و بنیاد آکسفام سرانجام توانسته اند به بخش هایی از شهر پورتو پرنس (پایتخت هائیتی) آب و غذا برسانند، اما فرودگاه این شهر توسط هواپیماهای پر از کمک که هنوز تخلیه نشده اند مسدود است.

بسیاری از بازماندگان زلزله روز سه شنبه از انتظار کشیدن برای کمک مستأصل شده اند و عده ای از آنها تصمیم دارند شهر را ترک کنند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل که به هائیتی رفته است می گوید که این زلزله بدترین فاجعه انسانی در دهه های اخیر بوده است.

با گذشت چند روز از زلزله شدید هائیتی، تعداد قربانیان این زلزله رو به افزایش است.

خبرنگاران می گویند ابعاد خرابی ها به شدت گسترده است. یک خبرنگار بی بی سی که به غرب پایتخت سفر کرده می گوید خرابی ها در خارج از پورتو پرنس، شدیدتر از پایتخت است.

او می گوید مردم هنوز در شوک به سر می برند و دهها هزار نفر که خانه های خود را در زلزله از دست داده اند، در فضای باز و بدون تجهیزات مناسب زندگی می کنند.

یک یازمانده زلزله به خبرنگار بی بی سی گفته است که او به همراه همسرش از آمریکا برای شرکت در مراسم تدفین مادرش به هائیتی سفر کرده بود اما در این زلزله، همسرش را هم از دست داده است.

به گفته شاهدان، هشتاد درصد ساختمان های منطقه از بین رفته اند و نجات یافتگان تا کنون کمکی دریافت نکرده اند.

گفته می شود بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تن در زلزله هفت ریشتری روز سه شنبه در هائیتی جان خود را از دست دادند و نیروهای امدادی در حال تلاش برای کمک به بازماندگان با حداقل امکانات هستند.

بازدید هیلاری کلینتون

سازمان ملل می گوید نزدیک به سیصد هزار نفر از مردم هائیتی در جریان این زلزله بی خانمان شده اند

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا که به هائیتی سفر کرده، در بازدید از مناطق زلزله زده به مشکلات موجود بر سر توزیع کمک های امدادی پرداخته است.

خانم کلینتون با رنه پروال، رئیس جمهور هائیتی دیدار کرده و گفته است تامین مواد غذایی، آب، دارو و از سرگیری خطوط مخابراتی، از نیازهای اولیه به شمار می روند. او از استقامت مردم هائیتی تمجید کرده است.

خانم کلینتون اولین مقام خارجی است که پس از زلزله مهیب هائیتی به این کشور سفر کرده است. قرار است بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز امروز به این کشور سفر کند.

آقای بان از روسای دفتر سازمان ملل در هائیتی که در زلزله کشته شدند تقدیر کرده و گفته است که آنها جان خود را بر سر صلح از دست دادند.

سازمان ملل تائید کرده که رئیس دفتر تونسی این سازمان در هائیتی همراه با معاونش و چمد مقام دیگر در زلزله سه شنبه گذشته کشته شدند.

سازمان ملل می گوید نزدیک به سیصد هزار نفر از مردم هائیتی در جریان این زلزله بی خانمان شده اند.

برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد نیز گزارش داده که به علت تخریب گسترده و دشواری دسترسی به نقاط زلزله زده در هائیتی، رساندن غذا به نجات یافتگان زلزله بسیار دشوار است.

کمک های خارجی

طی روزهای گدشته، جامعه جهانی کمک های خود را به سمت هائیتی روانه کرده اما به علت مشکلات در فرودگاه اصلی هائیتی و مسدود بودن جاده ها، این کمک ها عمدتا به دست بازماندگان زلزله نرسیده است که این به منجر به خشم مردم شده است. در پورتو پرنس، گروهی مرکب از هزار نفر بر سر وسایل و تجهیزات درگیر شده اند.

یک عکاس رویتر گفته است که گروهی از مردم با چاقو و چکش به خانه های خراب شده می رفتند و سعی می کردند وسایل باقی مانده در این خانه ها را تصاحب کنند.

در آمریکا، باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور گفته است کمک رسانی به مردم هائیتی یکی از بزرگ ترین تلاش های امدادرسانی در تاریخ آمریکا به شمار می رود. جورج بوش و بیل کلینتون، روسای جمهور پیشین آمریکا نیز با حضور در کنار باراک اوباما، از مردم این کشور خواسته اند تا به زلزله زدگان هائیتی کمک کنند.

آمریکا به جز ایجاد چهارده مرکز توزیع کمک در پایتخت، مرکزی را برای توزیع این کمک ها در شمال هائیتی راه اندازی کرده است.

تاکنون تعدادی از گروه های امدادی از کشورهای مختلف وارد هائیتی شده اند ولی فقدان زیربنای مناسب و از بین رفتن تاسیسات موجود در این کشور کمک رسانی به قربانیان را با مشکل مواجه ساخته است.

کمک سنگال

سنگال اعلام کرده که به دنبال زلزله مرگبار هائیتی به مردم این کشور، زمین رایگان می دهد. رئیس جمهور سنگال، مردم هائیتی را پسران و دختران آفریقا خوانده و گفته است زمین رایگان در اختیار افرادی خواهد گذاشت که خواهان بازگشت به خاستگاه اصلی خود هستند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.