سفر وزیر دفاع اسرائیل به ترکیه برای رفع تنش‌ها

Image caption در این دیدار در باره روابط دو جانبه و قراردادهای نظامی میان دو کشور مذاکره شده است

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل برای دیدار با سیاستمداران ترکیه به آنکارا سفر کرده است.

وزیر دفاع اسرائیل در این سفر با عبدالله گل، رئیس جمهور و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه دیدار نمی کند.

سفر یک روزه وزیر دفاع اسرائیل به ترکیه در زمانی صورت می گیرد که روابط دو کشور درگیر تنش است.

دو کشور سال ها روابط نزدیک سیاسی و نظامی داشتند اما طی یک سال گذشته این روابط با بحران مواجه شده است.

اهود باراک در آنکارا با احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه دیدار کرده است. در این دیدار در باره روابط دو جانبه و قراردادهای نظامی میان دو کشور مذاکره شده است. منابع آگاه، فضای مذاکره را دوستانه توصیف کرده اند.

آقای باراک با وجدی گونول، وزیر دفاع ترکیه نیز دیدار کرده است.

وزیر دفاع اسرائیل به دنبال آن است تا از تنش موجود در روابط میان دو کشور بکاهد و مانع از وخامت بیشتر روابط شود.

اهود باراک بلندپایه ترین مقام اسرائیلی است که از زمان شروع تنش در روابط دو کشور از ترکیه دیدار می کند. آقای باراک از آرامگاه مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار ترکیه مدرن دیدار کرده است.

تنش اخیر به پخش سریالی در تلویزیون ترکیه مربوط می شود که در آن سربازان ارتش اسرائیل به جنایتکاران جنگی تشبیه شده اند. اسرائیل به پخش این سریال تلویزیونی اعتراض کرده و دنی آیالون، معاون وزیر خارجه اسرائیل با احضار سفیر ترکیه در این کشور، نسبت به این مساله اعتراض کرد. این احضار و ماجراهای مربوط به آن به تنش میان دو کشور افزود.

در احضار سفیر ترکیه، اسرائیلی ها به گونه ای میز را چیدند که سفیر ترکیه هنگام نشستن در سطحی پائین تر از هیات اسرائیلی قرار می گرفت. ترکیه این اقدام را توهین آمیز خواند و تهدید کرد که سفیر خود را فرا خواهد خواند و خواهان عذرخواهی اسرائیل شد که در نهایت این عذرخواهی صورت گرفت.

آقای آیالون ساعاتی پیش از آنکه سفر آقای باراک به ترکیه صورت گیرد، تهدید کرد که در صورت ادامه پخش این سریال و به تصویر کشیدن سربازان اسرائیلی به عنوان جنایتکار، سفیر ترکیه از این کشور اخراج خواهد شد. روزنامه های ترکیه به این سخنان مقام اسرائیلی واکنش منفی نشان داده اند.

روابط نظامی

ترکیه و اسرائیل طی دهه های اخیر همکاری های دفاعی نظامی وسیعی داشته اند. در حال حاضر مقاماتی از وزارت دفاع ترکیه در اسرائیل سرگرم بررسی و آزمایش هواپیماهای بدون سرنشین هستند. ترکیه خواهان خرید این نوع هواپیماها از شرکت های اسرائیلی است. دو کشور برای تولید این محصول، نزدیک به صد و هشتاد میلیون دلار سرمایه گذاری مشترک انجام داده اند اما مشکلات فنی و تنش های سیاسی مانع از تحویل این هواپیماها به ترکیه شده است.

ترکیه همچنین قرار است دوربین دیجیتالی قابل نصب در هواپیماهای جنگی به ارزش 140 میلیون دلار از اسرائیل بخرد.

تنش در روابط

به دنبال تهاجم نظامی اسرائیل به غزه، روابط اسرائیل با ترکیه تیره شد.

درگیری لفظی رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه با شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل در زمان اجلاس سالانه داووس نیز به این تنش ها افزود.

آقای اردوغان در آن نشست، غزه را "یک زندان با فضای باز" خوانده و گفته بود مردم غزه برای دسترسی به اقلام ابتدایی خود نیز به کسب مجوز از اسرائیل نیاز دارند.

نخست وزیر ترکیه همچنین حملات نظامی اسرائیل در غزه را غیرقابل قبول توصیف کرده و گفته بود که در جریان این حملات، صدها تن از ساکنان غزه کشته شدند در حالی که اسرائیل متحمل تلفات چندانی نشد.

از آن زمان روابط دو کشور با تنش همراه شده است.

مطالب مرتبط