برگزاری اولین انتخابات ریاست جمهوری اوکراین پس از انقلاب نارنجی

پوستر انتخاباتی
Image caption در پوسترهای انتخاباتی نام یولیا تیموشنکو و ویکتور یوشچنکو دیده می شود

امروز یکشنبه 17 ژانویه، در اوکراین رأی گیری در اولین انتخابات ریاست جمهوری این کشور از هنگام "انقلاب نارنجی" برگزار می شود.

در سال 2004، اعتراض های جمعی علیه تقلب و خلافکاری در انتخابات که به پیروزی ویکتور یانوکویچ منتهی شده بود، سبب شد که انتخابات باطل شده و تظاهراتی که انقلاب نارنجی، خوانده شد موجب روی کار آمدن ویکتور یوشچنکو شود.

گابریل گیتهاوس، خبرنگار بی بی سی در کیف، پایتخت اوکراین می گوید به دلیل کوتاهی دولت در مبارزه با فساد و برقراری ارتباط با اتحادیه اروپا، سرخوردگی زیادی در میان رأی دهندگان دیده می شود.

در کیف، مردم در حالی که برف می بارید به پای صندوق های رأی می رفتند و در شهر دونتسک، در شرق اوکراین با ودکا و سوسیس از رأی دهندگان پذیرایی می شد.

در نظرسنجی ها ویکتور یانوکویچ، نخست وزیر سابق اوکراین بر سایر کاندیداها پیشی گرفته است ولی با توجه به اینکه 18 کاندیدا در انتخابات شرکت دارند، این احتمال که او پنجاه درصد آراء را به دست آورد کم است.

چنانچه هیچ یک از کاندیداها موفق نشوند 50 درصد آراء را به دست بیاورند دور دوم انتخابات در ماه فوریه برگزار خواهد شد.

طبق نظرسنجی ها پس از آقای یانوکویچ تعداد طرفداران یولیا تیموشنکو، نخست وزیر کنونی از کاندیداهای دیگر بیشتر است.

پیش بینی تحلیلگران این است که ویکتور یوشچنکو، رئیس جمهوری کنونی در دور اول انتخابات کنار گذاشته خواهد شد.

آقای یوشچنکو به اتفاق همسر و پنج فرزندش در کیف رای خود را به صندوق انداخت.

وی گفت: "اوکراین یک بار دیگر نشان خواهد داد که یک کشور دموکراتیک اروپایی است و دارای ملت آزاد، مردم آزاد و انتخابات آزاد است."

هشدارها در باره ناآرامی

کاندیداهایی که شانس پیروزی شان بیشتر است، یکدیگر را متهم به تلاش برای خلافکاری های انتخاباتی می کنند و در باره ناآرامی پس از انتخابات هشدار داده اند.

برای جلب اطمینان رأی دهندگان به صحت انتخابات، ناظران انتخاباتی خارجی در سراسر اوکراین مستقر شده اند.

به قرار گزارش ها حدود 600 ناظر انتخاباتی سازمان امنیت و همکاری در اروپا و هزاران ناظر انتخاباتی خارجی دیگر، به اوکراین اعزام شده اند.

خبرنگار بی بی سی در کیف، می گوید اعم از این که چه کسی در این انتخابات پیروز خواهد شد، روشن است که رئیس جمهوری آینده این کشور باید تنش های موجود در روابط این کشور با روسیه را برطرف کرده و اقتصاد اوکراین را بهبود بخشد.

مطالب مرتبط