نظرسنجی بی بی سی: فقر شدید بزرگترین نگرانی مردم جهان

فقر در هند
Image caption بنا به نظرسنجی بی بی سی فقر بزرگترین نگرانی مردم جهان است

نتیجه یک نظرسنجی بی بی سی حاکی است مردم جهان بیش از آن که نگران تغییرات اقلیمی، تروریسم یا اقتصاد جهان باشند، نگران فقر شدید هستند.

در این نظرسنجی بین المللی جدید، که قرار است بی بی سی هر سال انجام دهد، بیست و پنج هزار نفر از 23 کشور مختلف شرکت داشته و گفته اند چه مسائلی را چالش های خیلی جدی برای جهان امروز می دانند.

به نظر هفتاد و یک درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی فقر شدید مشکلی بسیار جدی است.

در همین حال شصت و سه درصد در باره افزایش بهای مواد غذایی و سوخت ابراز نگرانی کرده اند.

پنجاه و هفت درصد نیز گفته اند جنگ و درگیری های مسلحانه موضوعی نگران کننده برای آنهاست.

اما کمتر از شصت درصد از پاسخ دهندگان نظرسنجی بی بی سی معتقد بوده اند تروریسم و تغییرات اقلیمی مشکلی جدی است.

"جهان سخن می گوید"

بی بی سی از بیش از هزار نفر در هر یک از 23 کشور شرکت کننده در نظرسنجی خواست به سوالاتش پاسخ دهند.

چین، هند و آمریکا از جمله کشورهایی بوده اند که بی بی سی به سراغ آنها رفت اما کشورهای کوچکتر و کم جمعیت تر مانند کاستاریکا، پاناما و فیلیپین نیز به شرکت در این نظرسنجی دعوت شده بودند.

از پاسخ دهندگان خواسته شده بود بزرگترین چالش هایی را که جهان با آن روبروست نام ببرند و به آنها بر اساس درجه اهمیتشان امتیاز بدهند.

در صدر فهرست اکثر پاسخ دهندگان فقر شدید قرار داشت. در رده های بعدی محیط زیست و آلودگی دیده می شد و معضل تروریسم در رده بندی چالش های جهان پیشاپیش تغییرات اقلیمی مقام پنجم را به خود اختصاص داد.

اما به گفته مدلین موریس، گزارشگر بی بی سی نکته چشمگیر در باره نتیجه این نظرسنجی درجه شدت و حدت هر مشکل از منظر افرادی بوده است که در پاسخ به این نظرسنجی شرکت داشته اند.

البته نگرانی هایی که مردم ابراز کرده اند ظاهرا برآمده از منطقه آنها بوده است تا گروه سنی یا میزان تحصیلاتشان.

مثلا کشورهای آمریکای لاتین بیش از هر چیز نگران تغییرات اقلیمی بوده اند در حالی که در هند و پاکستان اقدامات تروریستی پاسخ دهندگان نظرسنجی بی بی سی را نگران کرده بود.

در همین حال، پاسخ دهندگان در مصر گفته اند بزرگترین نگرانی آنها شیوع بیماری های مسری است.

نظرسنجی جدید و سالانه بی بی سی همچنین از شرکت کنندگان پرسیده است مردم با دوستان و آشنایان خود بیشتر در باره چه مسائلی صحبت می کنند.

گزارشگر بی بی سی می گوید شاید جای تعجب نیست که آنها گفته اند سوژه صحبت ها مسائل روزمره مانند افزایش بهای مواد غذایی و سوخت، فقر شدید و شیوع بیماری هاست.

بی بی سی امیدوار است نظرسنجی جدید خود با عنوان "جهان سخن می گوید" را هر سال اجرا و تغییر نگرانی های مردم جهان را از سالی تا سال دیگر تعقیب کند.

مطالب مرتبط