ژنرال بریتانیایی: جنگ های مدرن متفاوت است

Image caption ژنرال رچاردز پیش از این فرمانده نیروهای ایساف در افغانستان بوده است

رئیس جدید ارتش بریتانیا می گوید در قرن بیست و یکم روش های جنگ در میدان های نبرد با شتاب زیادی در حال متحول شدن است و برای دست و پنج نرم کردن با این تحولات باید به نوعی دیگر فکر کرد.

ژنرال دیوید ریچاردز، در گفتگو با یک روزنامه بریتانیایی گفت ارتش بریتانیا برای جنگیدن با دشمنان آتی خود به تعداد کمتری تسلیحات جنگی بزرگ و در مقابل به شمار بیشتری سرباز نیاز خواهد داشت.

ژنرال ریچاردز به شماره امروز (17 ژانویه)، هفته نامه ساندی تایمز گفت ماهیت جنگیدن تغییر کرده است و ارتش بریتانیا نیز باید همراه آن تغییر کند.

عملیات شورشیان در عراق و افغانستان نشان داده است گروه های سازمان یافته با تسلیحات ارزان این توانایی را دارند که برای ارتش های مجهز دردسر ساز و خطرآفرین باشند.

به نظر رئیس ارتش بریتانیا جنگ های مجازی که زیربنای ملی را هدف حمله قرار می دهد نیز یک نگرانی رو به افزایش برای کشورها محسوب می شود.

او می گوید در نظر دارد به جای صرف هزینه برای ناوها و جنگنده های گران قیمت، بودجه ارتش بریتانیا را برای جذب شمار بیشتری سرباز، هلیکوپتر، هواپیماهای بدون خلبان و سیستم های دفاعی رایانه ای مصرف کند.

ژنرال دیوید ریچاردز گفت این استراتژی نه تنها برای جنگ با نهضت های شورشی است بلکه همچنین برای جنگ میان کشورها کاربرد دارد.

چندی است جنگ مجازی از داستانی تخیلی به واقعی تبدیل شده است.

بنا به گزارش شرکت "مک فری"که در ماه نوامبر منتشر شد، بسیاری از کشورها اکنون سرگرم مجهز شدن برای مقابله با جنگ های مجازی هستند و نیروهای نظامی خود را آماده می کنند که حملات از این دست را انجام دهند.

در حالی که همه با تعاریفی که از جنگ مجازی مطرح شده، موافق نیستند، روشن است بسیاری از کشورها برای آینده ای آماده می شوند که بخشی از جنگ ها از طریق اینترنت خواهد بود.

در کنار بریتانیا گفته می شود آلمان، فرانسه، چین و کره شمالی از جمله کشورهایی هستند که خود را برای این نوع جنگ آماده می کنند.

کارشناسان نظامی گفته اند آمریکا دستورالعملی را برای قوانین و روش های استفاده از تاکتیک های جنگ مجازی تهیه کرده است.

همچنین گفته می شود که این کشور در جریان جنگ در عراق همزمان با عملیات نظامی زمینی خود از حملات هکر استفاده کرده است. آمریکا برای نظارت پلیسی بر عراق همچنان از این روش استفاده می کند.

گرگ دی، تحلیلگر امنیتی شرکت مک فی در اروپا گفت: "لازمه تن دادن به جنگ متعارف هزینه کردن میلیاردها دلار است اما اکثر افراد می توانند به راحتی منابع لازم برای انجام جنگ های مجازی را به دست آورند."

به اعتقاد او احتمالا تخریب زیربنای ملی از اهداف اصلی چنین جنگ هایی در آینده خواهد بود چون زندگی مردم به انواع شبکه های اینترنتی وابسته شده است.

کارشناسان می گویند در جنگ های متعارف تقریبا روشن است چه کسی چه سلاحی دارد و چگونه از آن استفاده می کند اما در دنیای مجازی شبکه های اینترنتی تشخیص این عوامل تعیین کننده در نتیجه جنگ، بسیار دشوار است.

مطالب مرتبط