سرانه مصرف سالانه ودکا در اسکاتلند: ۴۶ بطری

مصرف مشروبات الکلی در اسکاتلند
Image caption طی سال گذشته در مجموع بیش از ۵۰ میلیون لیتر الکل خالص در اسکاتلند به فروش رسید

نتایج یک تحقیق در اسکاتلند حاکی است میزان مصرف مشروبات الکلی برای هر نفر در این کشور چیزی معادل ۴۶ بطری ودکا در سال است.

در این تحقیق داده های مربوط به فروش مشروبات الکلی در اسکاتلند، توسط سرویس خدمات بهداشتی اسکاتلند مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

بر اساس این آمار در سال میلادی منتهی به سپتامبر ۲۰۰۹، به طور متوسط هر شهروند اسکاتلندی بالای ۱۸ سال بیش از ۱۲ لیتر الکل خالص مصرف کرده است.

دولت اسکاتلند اعلام کرده است این میزان مصرف الکل که از سال ۲۰۰۵ میلادی تا بحال تقریبا ثابت بوده است، معادل مصرف ۵۳۷ پاینت (لیوان) آبجو، یا ۱۳۰ بطری شراب برای هر نفر از شهروندان اسکاتلندی است.

انتشار این آمار در شرایطی صورت می گیرد که دولت اسکاتلند در تلاش است با تعیین حداقل قیمت برای هر واحد الکل، مشکلات مربوط به مصرف بالای مشروبات الکلی در این کشور را حل کند.

حداقل قیمت

طی سال گذشته در مجموع بیش از ۵۰ میلیون لیتر الکل خالص در اسکاتلند به فروش رسید که نسبت این میزان الکل برای هر نفر از شهروندان بالای ۱۸ سال در اسکاتلند، بسیار بیشتر از میزان مصرف هفتگی مجاز برای افراد است.

سال گذشته سرانه مصر الکل در اسکاتلند ۲۵ درصد بیشتر از سرانه مصرف در انگلستان و ولز بوده است.

آمار مشابه در همین دوره در انگلستان و ولز حاکی از مصرف حدود ۱۰ لیتر الکل به ازای هر نفر است.

نیکولا استرگون، از مقامات وزارت بهداشت اسکاتلند می گوید اکنون زمان آن رسیده که منتقدان تعیین حداقل قیمت برای هر واحد الکل "بیدار شوند" و شدت مشکل مصرف الکل در اسکاتلند را درک کنند.

خانم استرگون در ادامه می گوید: "همه شواهد حاکی از این است که افزایش شدید مصرف الکل در دهه های اخیر در اسکاتلند، با کاهش ۷۰ درصدی مربوط به قیمت الکل مرتبط است".

این مقام مسئول در وزارت بهداشت اسکاتلند بیماریهای مرتبط با نوشیدن مشروبات الکلی، افزایش آمار جرم و جنایت و حتی افت شکوفایی اقتصادی را نتیجه مصرف بالای الکل در میان مردم این کشور می داند.

نیکولا استرگون در مورد مشکل مصرف الکل در اسکاتلند می گوید: "در حال حاضر هیچ قانونی مانع از این نمی شود که سوپرمارکت ها مشروبات الکلی را با قیمتی کمتر از یک بطری آب به مردم بفروشند، و دقیقا به همین دلیل است که تنها با صرف مبلغ ۳ و نیم پوند می توان از حد مجاز مصرف هفتگی الکل فرا تر رفت".

در مقابل جکی بیلی، از حزب کارگر اسکاتلند می گوید: "لازم است اقداماتی برای کنترل مشکلات مربوط به مصرف الکل صورات بگیرد. اما راه حل این مشکل تعیین حداقل قیمت برای هر واحد از الکل نیست".

آقای بیلی می گوید واقعیت این است که خانم نیکولا استرگون با چنین طرح هایی برای افزایش قیمت یک واحد الکل در عمل تنها به سوپرمارکت ها برای بالا بردن سود حاصل از فروش الکل کمک می کند بدون آنکه بودجه لازم برای نیروهای پلیس یا درمان بیماریهای حاصل از مصرف الکل را افزایش دهند.

مطالب مرتبط