به روز شده:  00:01 گرينويچ - دوشنبه 18 ژانويه 2010 - 28 دی 1388

تلاش آمریکا برای تسریع امدادرسانی؛ تقاضای بان از مردم هائیتی

باراک اوباما با صدور فرمانی به ارتش آمریکا اجازه داد که در صورت نیاز نیروهای ذخیره اش را برای تقویت عملیات امداد در هائیتی بخدمت احضار کند و همزمان دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار صبر و تحمل اهالی هائیتی در زمینه کمک رسانی شده است.

این در حالیست که بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، روز دوشنبه (18 ژانویه) برای بازدید از هائیتی به این کشور زلزله زده سفر می کند.

بیل کلینتون، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور هائیتیست و در کنار جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا برای جمع آوری کمک های نقدی برای بازسازی هائیتی در تلاش است.

کاخ سفید روز یکشنبه تایید کرد که به دستور باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، وزارت دفاع (پنتاگون) می تواند نیروهای ذخیره ارتش و واحدهای ذخیره گارد ساحلی را به خدمت فرابخواند.

یک ناو جنگی دیگر آمریکا بنام یو اس اس نورماندی نیز روز یکشنبه به سواحل هائیتی رسید تا عملیات امداد را تسریع کند.

آمریکا همچنین یک ناو هواپیمابر و یک کشتی "کامفورت" که دارای بیمارستانی مجهز است را در سواحل هائیتی مستقر کرده است.

ارتش آمریکا می گوید که تا روز دوشنبه، این کشور حدود 10 هزار نیرو در هائیتی و سواحل اطراف آن مستقر خواهد کرد تا روند امدادرسانی تسریع شود.

درخواست بان

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد پس از دیدار از خرابه به جا مانده از مقر سازمان ملل در پورتو پرنس که در آن چندین خدمه ارشد این سازمان کشته شدند از مردم کلافه و سرخورده هائیتی خواست در مورد تلاش های کمک رسانی به آنها صبور باشند.

آقای بان پس از دیدن مردم گرسنه و بی سرپناه هائیتی گفت: "من از مردم هائیتی می خواهم که صبورتر باشند."

او که پیشتر زلزله هائیتی را بدترین فاجعه انسانی در دهه های اخیر توصیف کرده بود افزود که می داند مردم گرسنه هستند اما گفت که تحویل محموله های کمکی اکنون به شیوه ای موثرتر و هماهنگتر انجام می شود.

او گفت که تامین غذای روزانه دو میلیون نفر، آنطور که سازمان ملل قولش را داده است، یک "چالش عظیم" خواهد بود.

سازمان ملل تقاضای جمع آوری 562 میلیون دلار برای کمک به سه میلیون نفر در هائیتی طی شش ماه را کرده است.

پیشتر امدادگران گفتند که سرعت کمک رسانی به زلزله زدگان هائیتی بسیار آهسته تر از حد مطلوب است و این وضعیت می تواند تلفات زلزله روز سه شنبه را افزایش دهد.

با این همه، امدادگران سازمان ملل و بنیاد آکسفام سرانجام توانسته اند به بخش هایی از شهر پورتو پرنس (پایتخت هائیتی) آب و غذا برسانند، اما گفته می شود که فرودگاه این شهر توسط هواپیماهای پر از کمک که هنوز تخلیه نشده اند مسدود است.

بر اساس گزارش ها، بسیاری از بازماندگان زلزله هفت ریشتری سه شنبه از انتظار کشیدن برای کمک مستأصل شده اند و عده ای از آن ها تصمیم دارند شهر را ترک کنند.

یک عکاس خبرگزاری رویتر می گوید، گروهی از مردم با چاقو و چکش به خانه های خراب شده می رفتند و سعی می کردند وسایل باقی مانده در این خانه ها را تصاحب کنند.

رنه پروال، رئیس جمهوری هائیتی گفته است، حداقل سه هزار مجرم پس از زلزله از زندان پورتو پرنس فرار کرده اند، اما فقط دو هزار مامور پلیس در خیابان های پایتخت هستند.

در همین رابطه، فرماندده نیروهای آمریکایی در هائیتی، بر افزایش نقش این نیروها در تامین امنیت مناطق زلزله زده هائیتی تاکید کرده است.

ژنرال کن کین تایید کرده است که برخی ناآرامی ها در هائیتی امدادرسانی را با مشکل مواجه کرده است.

خبرنگاران می گویند ابعاد خرابی ها به شدت گسترده است. یک خبرنگار بی بی سی که به غرب پایتخت سفر کرده می گوید خرابی ها در خارج از پورتو پرنس، شدیدتر از پایتخت است.

او می گوید مردم هنوز در شوک به سر می برند و دهها هزار نفر که خانه های خود را در زلزله از دست داده اند، در فضای باز و بدون تجهیزات مناسب زندگی می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.